Drukuj Powrót do artykułu

Sobota u św. Zuzanny

10.03.2018 , mip (KAI), Rzym Ⓒ ℗

Sample Fot. Alvesgaspar / Wikimedia

Wielkopostne pielgrzymowanie wiedzie wiernych na wzgórze kwirynalskie – do ruchliwego centrum miasta. Znajduje się tutaj bogato zdobiona bazylika poświęcona rzymskiej męczennicy, św. Zuzannie.

Święta Zuzanna pochodziła z arystokratycznej rodziny. Była kuzynką bezwzględnego cesarza Dioklecjana. Jej ojciec – św. Gabinus został rzymskim prezbiterem, a wuj – św. Kajus – papieżem. Pierwotna świątynia, której pozostałości oglądać można przez przeszkloną posadzkę w zakrystii, powstała ok. V w. w miejscu dawnego domu świętych braci, gdzie najprawdopodobniej zamordowano Zuzannę.

Fot. Wikimedia

Gmach kościoła był wielokrotnie przebudowywany. Gruntowna przebudowa z XVI w., za którą odpowiedzialni byli wybitni rzymscy artyści, sprawiła, że dziś ciężko doszukać się w niej znaków starożytności. Budowla zachwyca kunsztem i przepychem typowym dla wczesnego baroku.

Manieryczna fasada świątyni może przywoływać skojarzenia z tą na placu św. Piotra. Rzeczywiście obie fasady – bazyliki watykańskiej i kościoła św. Zuzanny są dziełem jednego architekta.

Wnętrze świątyni zachwyca wielością barw. Każdą ścianę pokrywają niezwykłe freski przedstawiające sceny z życia św. Zuzanny, sztukaterie i zdobienia. Ogromna liczba wszechobecnym w bazylice aniołów nadaje ścianom bazyliki dynamizmu. Kompozycję dopełnia mieniące tysiącami odcieni złota sklepienie. Całość przenosi myśli wiernych do innej, niebiańskiej rzeczywistości.

Czytaj także: Stacje Wielkiego Postu – pielgrzymka szlakiem kościołów stacyjnych

Więcej informacji na temat bazyliki św. Zuzanny znaleźć można w książce Hanny Suchockiej „Rzymskie pasje. Kościoły stacyjne Wiecznego Miasta”, wyd. Rosikon Press.

***

W sobotę, 10 marca liturgie stacyjne odprawiane są:

Warszawa: parafia Chrystusa Króla, ul. Tykocińska 27/35
Kraków: bazylika ojców franciszkanów, ul. Franciszkańska
Poznań: kościół Bożego Ciała, ul. Strzelecka 40
Lublin: parafia NMP Nieustającej Pomocy, ul. Milenijna 7
Łódź: parafia Matki Boskiej Bolesnej, aleja Pasjonistów 23

***

Zapraszamy do przesyłania zdjęć z sprawowanych w polskich miastach liturgii stacyjnych. Stwórzmy wspólnie wielkopostną galerię, która złoży się na duchową mapę największych polskich miast. Zdjęcia kościołów stacyjnych prosimy o przesyłanie na adres mailowy: ekai@ekai.pl. W wiadomości prosimy o umieszczenie zgody na wykorzystanie fotografii:

Wyrażam zgodę na nieodpłatną publikację niniejszych fotografii przez Katolicką Agencję Informacyjną Sp. z o.o. na portalu internetowym www.eKAI.pl, bezterminowo, z zastrzeżeniem oznaczenia fotografii w następujący sposób: ….. (np. imię i nazwisko, inicjał, nazwa instytucji).

Wersja do druku

Przeczytaj także

14 lutego 2018 15:10

Stacje Wielkiego Postu - pielgrzymka szlakiem kościołów stacyjnych

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.