Drukuj Powrót do artykułu

Sokółka: modlitwa kapłanów o świętość

24 maja 2018 | 22:25 | tm | Sokółka Ⓒ Ⓟ

W święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, w sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce kapłani archidiecezji białostockiej wraz z biskupami zgromadzili się na dorocznym Dniu Modlitw o Uświęcenie Kapłanów.

Modlitewne spotkanie rozpoczęła konferencja pt. “Duch Święty w życiu kapłana”, nawiązującą do przeżywanego w Kościele Roku Duszpasterskiego. Wygłosił ją ks. prof. Mieczysław Ozorowski z UKSW w Warszawie.

Podkreślał w niej, że Duch Święty, którego każdy chrześcijanin przyjmuje w sakramencie chrztu i bierzmowania, w życiu kapłana obecny jest w sposób szczególny dzięki sakramentowi święceń. Widzialnym znakiem Jego przyjęcia były wówczas: gest prostracji – leżenia krzyżem, włożenia rąk i namaszczenia olejem Krzyżma św.

Prelegent mówił o „zdobywaniu Ducha Świętego”, którego obecność jest niezbędna w posłudze kapłańskiej. To On daje możliwość zrozumienia słowa Bożego i przekazywania go innym, ale też prowadzi kapłana do pełni prawdy o sobie i własnej grzeszności oraz inspiruje do nawrócenia.

Ks. Ozorowski podkreślał, że współczesnemu człowiekowi trudno jest podejmować decyzje rzutujące na całe życie. W jej podejmowaniu kandydatom do kapłaństwa pomaga Kościół, biskup i wychowawcy w seminarium. „Potem już ksiądz sam musi szukać najlepszej drogi realizacji swego powołania. Ale bez Ducha Świętego jest to niemożliwe” – stwierdził.

Zauważył, że Duch Święty nikogo nie uprzywilejowuje – do kapłaństwa powoływani są ludzie o różnych zdolnościach, umiejętnościach i charakterach.

Po konferencji miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu, a wspólną modlitwę zakończyły nieszpory eucharystyczne.
Na spotkanie wraz abp. Tadeuszem Wojdą, arcybiskupem seniorem Edwardem Ozorowskim i biskupem Henrykiem Ciereszką przybyło ponad 70 kapłanów z całej archidiecezji.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.