Sokołów Podlaski: relikwie św. Jana Pawła II w Sanktuarium Miłosierdzia
19 października 2016 | 08:44 | ks. ap Ⓒ Ⓟ
Wieczorem 18 października w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim odbyła się uroczysta instalacja relikwii krwi św. Jana Pawła II.
Uroczystości przewodniczył biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, który przypominając zamknięcie przez wiatr księgi Pisma Świętego, umieszczonej na trumnie św. Jana Pawła II. Powiedział, że księga życia św. Jana Pawła II – to także księga Pisma Świętego, gdyż było one nim wypełnione. Podkreślił, że życie tego wielkiego Świętego pokazuje prawdę, iż Bóg nie chce czegoś od nas, ale chce nas samych.
Wyrazy duchowej i modlitewnej łączności z biskupem drohiczyńskim, kustoszem sanktuarium ks. kan. Krzysztofem Kisielewiczem, duszpasterzami, mieszkańcami Sokołowa Podlaskiego i pielgrzymami, w specjalnym piśmie, przekazał metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
Uroczystość ta kończyła trzydniowe rekolekcje ewangelizacyjne prowadzone przez zespół muzyczny i ewangelizacyjny „Mocni w Duchu” z Łodzi oraz jezuitę ks. Pawła Sawiaka. W swoich rozważaniach skoncentrował się on na potrzebie kontaktu z żywym, uzdrawiającym nasze życie Jezusem, którego nie można zamknąć w żadnej formie kultu, czy pod kluczem tabernakulum. Ukazywał też, że fundamentem uzdrowienia w Jezusie jest wiara i przebaczenie. Eucharystie kończyły nabożeństwa eucharystyczne z modlitwą o uzdrowienie, były też warsztaty muzyczne dla dzieci, spotkania z młodzieżą i koncert ewangelizacyjny, w którym uczestniczyli alumni WSD w Drohiczynie z rektorem uczelni ks. prof. dr hab. Tadeuszem Syczewskim.
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim jest szczególnym miejscem w diecezji drohiczyńskiej i na pograniczu Podlasia i Mazowsza, gdzie od czasów bliskich życia św. Siostry Faustyny istniał kult Miłosierdzia Bożego. Przetrwał on także w czasach powojennych, a w istniejących tam niewielkich świątyniach odprawiane były nabożeństwa przed łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego, pochodzącym ze „szkoły wileńskiej”. Jako jedna z pierwszych kopii, umieszczona została tam przez proboszcza i dziekana sokołowskiego ks. kan. Stanisława Joszta. Nowa, murowana świątynia pw. Miłosierdzia Bożego została wzniesiona w latach 1995-2008 pod kierunkiem ks. kan. Stanisława Bogusza. 5 października 2008 roku biskup drohiczyński Antoni Dydycz poświęcił ją i podniósł do rangi Diecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Kopia obrazu Jezusa Miłosiernego z Sokołowa Podlaskiego nawiedziła wszystkie parafie diecezji drohiczyńskiej, a obecnie znajduje się w katedrze pw. Trójcy Świętej w Drohiczynie.
W sanktuarium każdego dnia o godz. 15.00 odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego, w piątki transmitowana jest ona także na antenie Katolickiego Radia Podlasie. Sukcesywnie odbywają się w nim Wieczory Miłosierdzia i jest ono jedną z trzech świątyń w diecezji drohiczyńskiej, gdzie znajdują się Bramy Miłosierdzia w obchodzonym Roku Miłosierdzia.
Relikwie św. Jana Pawła II będą umieszczone w specjalnej kompozycji Tryptyku Miłosierdzia, obok relikwii św. Faustyny oraz bł. ks. Michała Sopoćki, które 13 listopada uroczyście zainstaluje bp senior Antoni Dydycz, podczas zakończenia Roku Miłosierdzia w diecezji drohiczyńskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.