Drukuj Powrót do artykułu

Solec Kujawski: odsłonięto pomnik ku czci żołnierzy podziemia niepodległościowego

11.11.2017 , jm, Solec Kujawski, 11-11-2017 Ⓒ ℗

W 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w Solcu Kujawskim odbyły się uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika ku czci żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. W sposób szczególny upamiętnia on osoby, które pełniły najważniejsze funkcje w jego strukturach na Pomorzu.

Uroczystościom, których centrum stanowiła Msza święta, przewodniczył biskup ordynariusz Jan Tyrawa. – Takie spotkania, jak to dzisiejsze, mają służyć budowaniu zbiorowej tożsamości przez kolejne pokolenia. Im więcej trwałych znaków, śladów, dokumentów, tym lepiej. Dzięki temu mamy do czego nawiązywać – powiedział.

– Przez to wydarzenie chcemy uczcić żołnierzy z oddziału „Świerki II”. Jednym z nich był właśnie mjr Alojzy Gładykowski. Dla przyszłych pokoleń pomnik ten niech będzie trwałą lekcją patriotyzmu – podkreślił z kolei ks. Andrzej Stachowicz, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Solcu Kujawskim, na terenie której stanął pomnik.

Fundatorem pomnika jest Zarząd Okręgu Bydgoszcz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. – Cieszy mnie to, że ci żołnierze wreszcie zostali upamiętnieni. Znaliśmy się, niektórzy zginęli, inni – tak jak ja przebywali w więzieniach. Jestem dumny, że coś pozostanie po tych chłopakach, po nas – podkreślił prezes Zarządu Okręgu Bydgoszcz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Alojzy Gładykowski.

Na pomniku znalazła się część nazwisk żołnierzy oddziału partyzanckiego „Świerki II” por. Alojzego Bruskiego. Oddział zbrojny działał w Puszczy Bydgoskiej w 1945 roku. W rejonie Solca Kujawskiego przeprowadził dwie potyczki z żołnierzami sowieckimi, którzy grabili miejscową ludność.

Grupa została szybko rozbita przez polski i radziecki aparat bezpieczeństwa, a wielu jej żołnierzy stanęło przed ludowym wymiarem sprawiedliwości. Dowódca por. Alojzy Bruski ps. „Grab” został stracony we Wronkach 17 września 1946 roku. Na karę śmierci skazano również: ppor. Zbigniewa Smoleńskiego „Żurawia”, Antoniego Barbórkę ps. „Rogacz”, Jerzego Barbórkę ps. „Błyskawica”, Józefa Kocieniewskiego ps. „Sęp”, Jana Mondrzejewskiego ps. „Blady”. Czterem ostatnim karę śmierci zamieniono na długoletnie więzienie. Ponadto w walce z siłami bezpieczeństwa zginęło trzech innych partyzantów.

Pozostali żołnierze oddziału „Graba” przez wiele lat po wojnie byli represjonowani, zamykani w więzieniach, inwigilowani lub za cenę wolności zmuszani do współpracy i donoszenia na kolegów z konspiracji.

Pomnik jest wykonany w brązie przez artystę rzeźbiarza Zbigniewa Mikielewicza z Ciechocina według projektu Marka Małeckiego.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.