„Solidarność” otworzyła bramy prawdy
01 września 2012 | 11:24 | dziar / br Ⓒ Ⓟ
„Solidarność” zawładnęła Polakami, przyniosła wolność i otworzyła bramy prawdy – mówił 31 sierpnia w kieleckiej bazylice bp Kazimierz Ryczan, podczas Mszy św. dziękczynnej za 32 lata NSZZ „Solidarność”.
Zdaniem biskupa kieleckiego właśnie takie rocznice, które przypominają polską drogę do prawdy, należy świętować. To święto wszystkich Polaków, gdyż nie tylko członkowie związku czuli się z „Solidarnością” związani – także starsze osoby, Polacy za granicą i młodzież. Natomiast Jan Paweł II nauczał, czym jest wolność i prawda w kontekście „Solidarności”.
Bp Ryczan podkreślił, że solidarności nie należy mylić z unią ani z koalicją. „Solidarność” to styl i etos chrześcijańskiego życia, wynikające z zawierzenia Bogu i drugiej osobie” – mówił kaznodzieja, przywołując słowa Jana Pawła II: „nie ma solidarności bez miłości”.
„Wolność mamy, a teraz musimy walczyć o miłość społeczną” – apelował biskup kielecki, zauważając, że bez miłości może jedynie wyrosnąć grupa interesów, klika, mafia, gospodarka wolnorynkowa, „a solidarność bez miłości przynosi wojny, wyzysk, polityczne rozgrywki”.
Jako fundament solidarności międzyludzkiej wskazał miłość i przypomniał, że istotą solidarności jest poszanowanie wszystkich ludzi. „Nie dzielcie narodu przez dyskryminację Telewizji Trwam” – apelował bp Ryczan.
Kaznodzieja przypomniał również, że to Kościół był od wieków w Polsce ostoją prawdy i wolności, także wówczas, gdy biskupów zamykano do więzień, jak biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka.
We Mszy św. uczestniczyli posłowie i parlamentarzyści, prezydent Kielc Wojciech Lubawski, przewodniczący rady miasta – Tomasz Bogucki, związkowcy z Kielc i regionu z przewodniczącym Waldemarem Bartoszem, kilkanaście delegacji z pocztami sztandarowymi.
Po Mszy św. jej uczestnicy udali się pod pomnik bł. Jerzego Popiełuszki na Placu Najświętszej Maryi Panny, gdzie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Podobne ceremonie odbyły się w kilku punktach miastach, gdzie tablice upamiętniają dzieje „Solidarności” w regionie, m.in. przed obeliskiem przy kieleckiej kurii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.