Solidarność z ofiarami powodzi i modlitwa
05 czerwca 2010 | 08:56 | O. Stanisław Jaromi OFM Conv. Ⓒ Ⓟ
Dziś Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Ale jak tu celebrować, gdy właśnie rozgrywa się drugi akt dramatycznej walki z powodzią; walki o przetrwanie zarówno ludzi, całych społeczności, jak i zwierząt oraz całych ekosystemów. Tylko w Małopolsce 3 miejscowości są zniszczone całkowicie… Na Lubelszczyźnie cała gmina Wilków jest pod wodą…
Dzień 5 czerwca powinien być ważnym dniem dla wszystkich mieszkańców naszej globalnej wioski. Światowy Dzień Ochrony Środowiska ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1972 roku chce przypominać nam o naszym miejscu w środowisku przyrodniczym i odpowiedzialności za jego stan. Tegorocznym gospodarzem światowych obchodów jest daleki Meksyk.
Komisja ds. Sprawiedliwości, Pokoju i Ochrony Stworzenia pracująca przy Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych Zakonów (USG/UISG) w Rzymie, której jestem członkiem, zachęca aby poprzez modlitwę i bezpośrednie działania wyrazić swą solidarność z braćmi i siostrami z całego świata zaangażowanymi w ochronę Bożego stworzenia i działalność ekologiczną.
W tym celu przygotowała specjalne nabożeństwo. Przetłumaczyłem je i zamieściłem na http://www.franciszkanie.pl/news.php?id=6387
Jest tam m.in. rozważanie tekstów biblijnych mówiących o różnych elementach Bożego stworzenia, „lamentacja” nad trudnościami w ochronie środowiska oraz modlitewna zachęta do działania.
Oto propozycja modlitwy:
„Dobry i łaskawy Boże, gromadzimy się dzisiaj w Światowy Dzień Ochrony Środowiska w łączności – w modlitwie i działaniu – z naszymi braćmi i siostrami zaangażowanymi w ochronę Bożego stworzenia i w działalność ekologiczną. Ty wzywasz nas do solidarności z ofiarami katastrof ekologicznych, zmian klimatycznych i destrukcji naturalnego środowiska.
Wiemy, że Ziemia stanie się naszym domem wówczas dopiero, kiedy zechcemy szanować i troszczyć o całą „wspólnotę życia” i nauczymy się pokornie pilnować swe miejsce w tej wspólnocie; kiedy podejmiemy działania dla ochrony i odnowy systemów życia; gdy rzeczywiście zadbamy o zrównoważony rozwój dla wszystkich.
Prosimy, przemień nasze serca. Napełnij je pragnieniem Twojego Królestwa, w którym żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.”
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
absolwent teologii i ochrony środowiska, doktor filozofii, od lat zaangażowany w chrześcijańską edukację ekologiczną, wieloletni delegat franciszkanów ds. sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu - REFA i szef portalu www.swietostworzenia.pl. Interesuje się sprawami dialogu pomiędzy nauką i wiarą, kulturą i duchowością, chrześcijańską wizją świata i różnymi nurtami ekofilozofii. Pracował duszpastersko w Czechach oraz w międzynarodowych centrach franciszkanów w Asyżu, Rzymie i Krakowie; obecnie mieszka w Radomsku.