Sopot – zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan
25 stycznia 2024 | 14:18 | ks. mk, | Sopot Ⓒ Ⓟ
W środę, 24 stycznia w ewangelickim kościele Zbawiciela w Sopocie zgromadzili się na wspólnej modlitwie chrześcijanie różnych wyznań. Tym samym zakończył Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji gdańskiej. Słowo Boże wygłosił abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański.
W ewangelickiej świątyni we wspólnej modlitwie zjednoczyli się pomorscy duchowni różnych wyznań – abp Tadeusz Wojda, bp Marcin Hintz, gospodarz miejsca, ks. protojerej Dariusz Jóźwik z Kościoła prawosławnego, reprezentujący wspólnotę ewangelicko – metodystyczną ks. Sebastian Maria Niedźwiedziński oraz ks. Dariusz Ławik, przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu w archidiecezji gdańskiej.
Nabożeństwu przewodniczył ks. Grzegorz Fryda, a o oprawę muzyczną zadbały połączone chóry – „Gloria Dei” z parafii ewangelicko-augsburskiej i „Dzwon Kaszubski” z Gdyni.
Słowo Boże wygłosił abp Tadeusz Wojda. – Tegoroczny tydzień modlitw koncentruje naszą uwagę na przykazaniu miłości. Pan Bóg przekazał je przez Mojżesza w czasie, kiedy naród wybrany po wyjściu z niewoli egipskiej zmierzał przez pustynię do ziemi obiecanej. Był to czas nieustannej konfrontacji ludu z Bogiem, która rozpoczęła się jeszcze w Egipcie. Niewola egipska była uciążliwa, bo lud były wykorzystywany przez faraona, dlatego wołał do Pana, aby go wyzwolił. Kiedy Mojżesz już wyprowadził go z niewoli, narzekał i buntował się, że jest doświadczany na pustyni. Człowiek z łatwością przyzwyczaja się do rzeczy czysto przyziemnych, nie zważając na to, że Bóg go stworzył do rzeczy większych. Do tego, aby miłował również drugiego człowieka – powiedział kaznodzieja.
Zwrócił również uwagę na związek miłości i wolności w odniesieniu do życia wiecznego. – Od miłości Bóg uzależnia prawdziwą wolność, której człowiek może doświadczyć już za życia, a w pełni osiągnąć będzie mógł po śmierci i w pełnym zjednoczeniu z Bogiem. Aby osiągnąć życie wieczne, nie wystarczy znać przykazanie miłości. Trzeba nim żyć. Nie można żyć nim selektywnie, wykluczając innych, trzeba kochać innych jak siebie samych. Bóg dał to przykazanie, aby stało się fundamentem życia, fundamentem wzajemnych relacji. Ono oczyszcza serce z egoizmu – dodał.
Odnosząc się do nauczania św. Pawła przypomniał jednocześnie o praktycznym wymiarze miłości. – Pierwszy krok do miłowania bliźniego to dostrzeżenie go jako mojego brata. A potem już będą wszystkie inne konsekwencje: szukanie bliźniego, wyciąganie do niego ręki, podanie mu kubka wody i kawałka chleba, wreszcie przyjęcie go w domu. Miłość ma w sobie moc przemiany tego, kto ją przyjmuje. Na niej można budować nowe relacje międzyosobowe, wspólnotowe, międzyreligijne, społeczne. Również relacje rodzinne, międzypokoleniowe, ale też narodowe i międzynarodowe – zaakcentował abp Tadeusz Wojda.
O specyficznym, gdańskim charakterze styczniowej modlitwy ekumenicznej mówił bp Marcin Hintz. – Już ponad 100 lat, a w kontekście polskim ponad 50 lat, w styczniowym tygodniu chrześcijanie różnych tradycji łączą się na wspólnej modlitwie. Naszą gdańską tradycją jest modlitwa o pokój, z udziałem nie tylko chrześcijan, ale też żydów i muzułmanów. Spotkaliśmy się na modlitwach w poszczególnych kościołach: w cerkwi prawosławnej, w kościele rzymskokatolickim Gwiazdy Morza w Sopocie. W poniedziałek byliśmy gośćmi w kaplicy ewangelicko – metodystycznej w Gdańsku. Chciałem podziękować wszystkim gospodarzom tegorocznych modlitw. Dziękuję tym, którzy co roku pielgrzymują od kościoła do kościoła, by poznawać różne rodzaje duchowości, różne typy pobożności obecne w naszych lokalnych wspólnotach. Chciałbym, żebyśmy w naszych indywidualnych modlitwach zawsze pamiętali o siostrach i braciach z wszystkich Kościołów – podsumował zwierzchnik pomorskich ewangelików.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.