Drukuj Powrót do artykułu

Sosnowiec: 25-lecie diecezji

12.06.2017 , jc, Sosanowiec, 12-06-2017 Ⓒ ℗

“Dziś świętują tutaj dwie na pozór odrębne rzeczywistości, które mają jednak wiele wspólnego. Na pewno łączy je fakt, że zostały powołane ‘ku pożytkowi ludzkiemu’. Dziękujemy Panu Bogu i św. Janowi Pawłowi II, że powstały struktury kościelne ułatwiające człowiekowi korzystanie z mocy, którymi chce nas obdarować niebo” – powiedział bp Grzegorz Kaszak w czasie wczorajszej Mszy św. z okazji 25-lecia diecezji sosnowieckiej. Spotkanie na Placu Papieskim w Sosnowcu połączyło srebrny jubileusz diecezji i 115-lecie nadania praw miejskich Sosnowcowi.

Bp Kaszak podkreślił, że jubileusz to czas podsumowań i patrzenia w przyszłość. Zaznaczył, że wzorem dla lokalnego Kościoła powinny być początki Kościoła opisane w Dziejach Apostolskich. Odwołując się do zgromadzonych w wieczerniku uczniów Jezusa przypomniał, że w tym miejscu sprawowania Eucharystii zebrali się oni “aby modlić się, tzn. nawiązać więź z Bogiem.

“Zadaniem Kościoła sosnowieckiego jest zrobienie wszystkiego co w jego mocy, aby człowiek nawiązał osobistą relację z Panem Jezusem. Kościół sosnowiecki musi być jeszcze bardziej rozmodlony! Niech ustaną wykańczające nas kłótnie i spory!” – apelował kaznodzieja zaznaczając, że jedność potrzebna jest nie tylko Kościołowi, ale i całej Ojczyźnie i wszystkim wspólnotom.

Jako przykład jedności przywoływał strażaków, którzy na Placu Papieskim zgromadzili się pod kilkudziesięcioma sztandarami w ramach pielgrzymki Ochotniczych Straży Pożarnych z diecezji. Podziękował także diecezjalnej Caritas, za realizowanie biblijnego obowiązku troski o potrzebujących.

Tuż przed Eucharystią na Plac Papieski dotarł barwny i rozśpiewany Marsz dla Życia i Rodziny. Wieczór zakończył koncert Piotra Rubika “Santo Subito − Cantobiografia Jana Pawła II”.

W uroczystościach udział wziął minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, wiceminister sprawiedliwości Michał, parlamentarzyści, samorządowcy, służby mundurowe, delegacje ruchów i stowarzyszeń.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.