Sosnowiec: Koncert kolęd na rzecz Hospicjum św. Tomasza
13 stycznia 2023 | 15:26 | mw | Sosnowiec Ⓒ Ⓟ
– Opiekujemy się wszystkimi, niezależnie od statusu społecznego, światopoglądu, przekonań politycznych i religijnych. Jeśli się dokonuje przemiana w sercu naszego chorego, to dla nas jest dodatkowy sukces – mówiła w rozmowie z KAI Małgorzata Czapla, prezes zarządu Hospicjum św. Tomasza w Sosnowcu. Koncert kolęd odbył się 12 stycznia i połączony był z kwestą na rzecz hospicjum.
Występ na rzecz Hospicjum im. św. Tomasza w Zespole Szkół Muzycznych w Sosnowcu przygotowała Fundacja Exodus, a na scenie zaśpiewali członkowie wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym. Jak podkreśla Małgorzata Czapla, prezes zarządu Hospicjum Sosnowieckiego istnieje już pewnego rodzaju tradycja hospicyjnego śpiewania.
– Pierwsze koncerty na rzecz hospicjum odbyły się na początku XXI wieku. To był szereg cyklicznych koncertów organizowanych przez ks. Pawła Sobierajskiego, wtedy jeszcze duszpasterza akademickiego w parafii św. Tomasza w Sosnowcu na Pogoni. To były początki hospicjum, które działało od 1996 r. Był to czas, kiedy nie mieliśmy żadnych źródeł finansowania, tylko dobre chęci i wyraźnie nakreślony cel. Chcieliśmy pomagać ludziom chorym, zwłaszcza będącym w domach – tłumaczy Małgorzata Czapla.
Zaznacza, że początkowo myśleli o opiece tylko nad osobami z parafii. Stopniowo jednak opieka rozszerzyła się na całe miasto.
– Nazwa hospicjum odnosi się do naszych korzeni – grupę inicjacyjną stworzyliśmy jako parafianie z parafii św. Tomasza na Pogoni. Tylko lekarze byli spoza parafii – powiedziała Małgorzata Czapla.
Śpiewanie jest jedną z form pozyskiwania środków. – Cel jest szlachetny. Chodzi o wsparcie instytucji, która pomaga człowiekowi w trudnej sytuacji – mówił bp Grzegorz Kaszak, sosnowiecki ordynariusz, który było obecny na sali w czasie koncertu.
Małgorzata Czapla, prezes zarządu Hospicjum św. Tomasza wyjaśnia, że kiedy zawiązało się stowarzyszenie, pojawiła się możliwość pozyskiwania środków na organizowanie koncertów w ramach konkursów Wydziału Kultury Urzędu Miasta. W tamtym czasie dla sosnowieckiej publiczności udało się zorganizować występy gwiazd m.in. Edyty Geppert, zespołu Raz Dwa Trzy, Alicji Majewskiej, Stanisława Sojki. Wtedy też pojawiła się w środowisku hospicyjnym kampania społeczna pod nazwą „Pola nadziei”, którą podjęło też hospicjum.
– To jest piękna kampania społeczna, która polega na edukacji, uwrażliwianiu społeczeństwa od najmłodszych lat. Zaczęliśmy powadzić tę kampanię w szkołach i przedszkolach. Po pierwszych koncertach organizowanych przez nas samodzielnie, okazało się, że szkoły i inne placówki miejskie podejmowały inicjatywę organizowania koncertów i innych imprez charytatywnych na naszą rzecz. Mamy bardzo dużo utalentowanej młodzieży. Dzięki takim i innym inicjatywom odkrywane są talenty wśród dzieci szkolnych i przedszkolnych. Oni się mobilizują, zdobywają umiejętności, szlifują talenty. To są niewspółmierne korzyści w porównaniu do tych środków finansowych, które zbierzemy. Korzystają na tym sami występujący – młodzi artyści ze szkół, oswajając się ze sceną, pokonując tremę, nabierając niezwykłych umiejętności artystycznych – tłumaczy Małgorzata Czapla.
Dodaje również, że ogromnym wyróżnieniem tym razem staje się koncert społeczności Odnowy w Duchu Świętym, która jest wspólnotą ewangelizacyjną o ogromnym znaczeniu dla współczesnego Kościoła.
– Oni nie tylko chcą dla nas zaśpiewać i uczynić ten wieczór wydarzeniem artystycznym. To także inspirowanie ludzi do modlitwy w intencji naszej wspólnoty hospicyjnej i naszych chorych. Takie solidarnościowe działania dają możliwość realizacji celów na najwyższym poziomie – powiedziała prezes zarządu Hospicjum św. Tomasza.
Koncerty to nie jedyna forma finansowania dla hospicjum. – Sosnowieckie hospicjum jeszcze nie obwieszcza upadłości, ale są hospicja, które upadają. U nas nie jest najgorzej, ponieważ mamy trzy źródła finansowania, Narodowy Fundusz Zdrowia, który w pewnej części finansuje nam świadczenia medyczne. To także odpisy 1% podatku. Od tego roku odpis został podniesiony przez Ministerstwo Finansów do 1,5%. W porównaniu z innymi hospicjami mamy dodatkowo inne źródło finansowania – środki unijne. Wynika to stąd, że rozszerzyliśmy opiekę stricte hospicyjną na seniorów borykających się z innymi poza onkologicznymi rozpoznaniami. Dla tych osób realizujemy opiekę dzięki projektom unijnym – dodaje Małgorzata Czapla.
Na zakończenie artyści wraz z całą widownią odśpiewali wspólnie „Podnieś rękę, Boże Dziecię…”, a bp Kaszak udzielił zebranym błogosławieństwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.