Spacerownik „Do broni!” na 90. rocznicę Bitwy Warszawskiej
04 sierpnia 2010 | 15:10 | agp, ao Ⓒ Ⓟ
W tym roku będziemy świętować 90. rocznicę zwycięstwa nad Rosją bolszewicką. W dniach 12-25 sierpnia 1920 r. stoczona została Bitwa Warszawska, której zwycięstwo zdecydowało o zachowaniu przez Polskę niepodległości. W tegoroczne obchody włączyło się wiele instytucji, promujących przedsięwzięcia upamiętniające polski triumf z 1920 roku. Jedną z inicjatyw jest „Spacerownik” informujący o obchodach rocznicy i przybliżający historyczne wydarzenia sprzed 90 lat.
Z tej okazji Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wyszedł z inicjatywą zebrania wszystkich informacji o projektach rocznicowych organizowanych w Warszawie i okolicach w jedną całość. Na konferencji prasowej, która odbyła się 2 sierpnia, w Domu Spotkań z Historią w Warszawie zaprezentowany został wyczerpujący informator, tzw. Spacerownik pod tytułem „Do broni!”.
Patronem honorowym Spacerownika jest Minister dr Jan Stanisław Ciechanowski, p.o. kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. – ”Spacerownik jest kierowany do wszystkich, którzy będą mogli wziąć udział w uroczystościach. Idea tegorocznych obchodów jest przedstawiona w bardzo przystępnej formie. Na przykład poprzez wspaniałe plakaty, związane z wojną bolszewicką, które ostatnio zostały zaprezentowane w Muzeum Wojska Polskiego” – mówi pan minister.
Ciechanowski podkreślił, że ważny jest też element międzynarodowy. ”Celebrując to wielkie zwycięstwo dobrze abyśmy pamiętali o tym, że stoi przed nami zadanie przypominania o wadze tej bitwy. W niektórych państwach jest to nadal zapomniane”.
Publikacja już od najbliższego weekendu będzie rozdawana w Warszawie m.in. przy ulicy Krakowskie Przedmieście i na warszawskiej Starówce, a także w instytucjach i jednostkach organizacyjnych biorących udział w przedsięwzięciu. Wśród nich są m.in. Archiwum Państwowe m.st. Warszawy, Biuro Promocji Urzędu m.st. Warszawy czy Dom Spotkań z Historią.
Spacerownik będzie rozdawany przy okazji każdych przedsięwzięć, o których jest mowa w publikacji. Będzie to m.in.: koncert-widowisko historyczne pt. „… Rycerstwo orła białego… 1410 – 1683 – 1920” w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego czy wernisaż wystawy dokumentalnej „Rok 1920 na prawym brzegu Warszawy” autorstwa Pawła Elszteina.
Interesującym wydarzeniem będzie inscenizacja: „Pociąg z ochotnikami roku 1920”, która rozpocznie się w skansenie taboru i urządzeń kolejowych w Chabrówce, skąd pociąg ruszy w kilkudniową podróż do Warszawy. Podczas tej inscenizacji pociąg odwiedzi po drodze stacje w Krakowie, Częstochowie, Skierniewicach, Radzyminie. Wsiadać do niego będą harcerze, sanitariuszki PCK w strojach z epoki, żołnierze w mundurach polskich z 1919 r. i mundurach wojsk wielkopolskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.