Spektakl artystów Teatru Żydowskiego wzruszał, bawił i zmuszał do refleksji
31 stycznia 2012 | 14:17 | apis Ⓒ Ⓟ
Na występ aktorów Teatru Żydowskiego, którzy zaprezentowali w języku polskim i jidysz wiersze i piosenki przybili wieczorem 30 stycznia do Kieleckiego Centrum Kultury liczni kielczanie, miłośnicy kultury żydowskiej. Zdaniem wielu widzów, spektakl zarazem wzruszał i bawił a także zmuszał do głębszej refleksji na temat wpływu kultury żydowskiej na polską.
– Spektakl artystów Teatru Żydowskiego, subtelny, wręcz wyrafinowany, bogaty w treści, w emocje wzruszał i bawił, ale pozostawił ostatecznie namysł na tym, co nasza kultura, i ta wysoka i ta „niska” utraciła wraz z zagładą – ocenił na gorąco w wypowiedzi dla KAI Bogdan Białek, organizator II Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich Tikkun-Naprawa.
– Występ także uzmysłowił nam, że wskutek zagłady utraciliśmy łączność z wielką kulturą duchową polskich Żydów. A teraz mozolnie staramy się chwycić chociaż jej skrawka. Dla nas samych jest ważne, a nawet, co odkrywamy zadziwieni, wręcz niezbędne – podkreślił Bogdan Białek.
Teatr Żydowski im. Estery Racheli i Idy Kamińskich w Warszawie, będący kontynuatorem i spadkobiercą bogatej tradycji scen żydowskich w Polsce z okresu międzywojennego, powstał w 1950 roku, w wyniku połączenia dwóch zespołów teatrów występujących we Wrocławiu i Łodzi (w latach 1945-50). W następnych latach teatr działał w obu tych miastach i występował gościnnie w całej Polsce. W 1955 roku przeniósł się do Warszawy.
Współorganizatorem występu kieleckiego było Towarzystwo Społeczno– Kulturalne Żydów w Polsce. Jest ono, istniejącą od 1950 r., największą organizacją żydowską w kraju. Głównym celem Towarzystwa jest integrowanie środowiska żydowskiego, działalność w obszarze kultury żydowskiej i języka jidysz oraz budowanie dobrych relacji polsko-żydowskich.
Organizacja wydaje pismo „Słowo Żydowskie – Dos Jidysze Wort” w językach polskim i jidysz. Jest także członkiem Europejskiego i Światowego Kongresu Żydów oraz współpracuje z innymi organizacjami żydowskimi i polskimi.
Organizatorem II Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko Żydowskich Tikkun-Naprawa jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, współorganizatorem Urząd Miasta Kielce. Patronat medialny objęła Katolicka Agencja Informacyjna.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.