Spory wokół zakazu publicznego odprawiania nabożeństw w Niemczech
14 kwietnia 2020 | 17:01 | tom (KAI) / hsz | Karlsruhe Ⓒ Ⓟ
Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe odrzucił wniosek w sprawie zakazu odprawiania publicznych nabożeństw z powodu pandemii koronawirusa. W uzasadnieniu zaznaczono jednak, że zakaz stanowi „poważne naruszenie wolności wyznania” dodając, że celebracji liturgicznych nie można zastąpić ofertami internetowymi.
W Wielki Piątek, 10 kwietnia, niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny odrzucił pilny wniosek Instytutu św. Filipa Nereusza w Berlinie w sprawie zakazu odprawiania publicznych nabożeństw, ale jednocześnie przedstawił kilka interesujących spostrzeżeń.
Sąd konstytucyjny Republiki Federalnej Niemiec przyznał, że zakaz jest uzasadniony koniecznością ochrony życia i zdrowia ludności. Jednocześnie sędziowie z Karlsruhe wyraźnie stwierdzili, że wspomniany zakaz stanowił poważną ingerencję w wolność wyznania, a liturgiczne obchody, zwłaszcza w czasie Wielkanocy, są niezbędne i nie można ich po prostu zastąpić tylko osobistą modlitwą lub ofertami internetowymi.
Dyrektor Instytutu Świętego Filipa Nereusza w Berlinie, ks. Gerald Goesche, bardzo żałuje decyzji Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, który potwierdził zakaz publicznych nabożeństw w czasie pandemii koronawirusa. „Przykro mi z powodu tej decyzji i oczywiście pragnąłbym innego orzeczenia. Niemniej jednak uważam decyzję Trybunału w Karlsruhe za potwierdzenie naszego stanowiska, ponieważ sędziowie podkreślili znaczenie Mszy św. dla wiernych, szczególnie w Wielkanoc. Nawet jeśli wynik nie jest pozytywny z naszego punktu widzenia, słuszne było podjęcie kroków prawnych, zwłaszcza, że decyzja w postępowaniu głównym jest nadal w toku, a wolność wyznania została potwierdzona” – powiedział ks. Goesche.
W kwietniu 2020 r. ks. Goesche odwołał się do berlińskiego sądu administracyjnego w sprawie zakazu odprawiania nabożeństw publicznych podczas pandemii koronawirusa w Niemczech i poprosił o pozwolenie na udział w mszach św. dla maksymalnie 50 uczestników. Wniosek został odrzucony 7 kwietnia br. Dwa dni później, po odwołaniu, wyższy sąd administracyjny w Berlinie-Brandenburgii potwierdził zakaz argumentując go wysokim ryzykiem dalszych infekcji patogenem SARS-CoV-2. W dniu 10 kwietnia br. Federalny Trybunał Konstytucyjny utrzymał zakaz zgromadzeń, podkreślając, że ochrona życia i zdrowia, ma pierwszeństwo przed wolnością przekonań.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.