Drukuj Powrót do artykułu

Spotkanie biskupów katolickich i anglikańskich

18 stycznia 2019 | 18:24 | st (KAI) / pz | Leicester Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. © Mazur / catholicchurch.org.uk

Zagadnienia życia Kościoła powszechnego oraz światowej wspólnoty anglikańskiej były przedmiotem rozmów 27 biskupów katolickich i 27 biskupów anglikańskich, które w dniach 16-17 stycznia odbyło się w Leicester. Spotkania tego typu odbywają się co dwa lata. Obecni byli kardynał Vincent Nichols oraz arcybiskup Canterbury Justin Welby i arcybiskup Yorku, John Sentamu.

Puntem wyjścia do dyskusji był najnowszy dokument Międzynarodowej Komisji Anglikańsko-Rzymskokatolickiej (ARCIC) noszący tytuł: „Podążać razem drogą: uczyć się bycia Kościołem – lokalnym, regionalnym, powszechnym”.

Pod kierunkiem członków komisji, dr Pauli Gooder i profesora Paula Murraya biskupi zastanawiali się nad podobieństwami i różnicami struktur swoich Kościołów. Zastanawiano się także w jaki sposób biskupi mogą współpracować, aby rozwiązać kwestie o znaczeniu krajowym, w tym stosunki Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, uznając wyjątkową rolę, jaką Kościół odgrywa jako narzędzie pojednania i pokoju w społeczeństwie.

Wypowiedzi obydwu Kościołów po spotkaniu podkreślały znaczenie i owocność dialogu, jako rozmowy szczerej i realistycznej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.