Spotkanie delegatów Rycerzy Kolumba na Jasnej Górze
23 maja 2020 | 08:00 | ks. mf, mor / hsz | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
„Nie lękajcie się!” – te słowa św. Jana Pawła II są mottem tegorocznej konwencji Rycerzy Kolumba. Wczoraj na Jasnej Górze rozpoczęło się spotkanie delegatów Rady Stanowej Rycerzy Kolumba w Polsce z nielicznym udziałem oficerów stanowych i ich najbliższych współpracowników.
Jubileuszową 10. konwencję planowano zorganizować w Zakopanem. – Spodziewaliśmy się wielkiego wydarzenia. W ubiegłorocznym spotkaniu w Licheniu uczestniczyło prawie 500 osób – powiedział podczas konferencji prasowej w Auli św. Jana Pawła II na Jasnej Górze Tomasz Wawrzkowicz, delegat stanowy Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce. Z powodu epidemii COVID-19 plany trzeba było zmienić. W tym roku obrady robocze będą prowadzone w formie zdalnej.
– Nasze spotkanie ma być jasnym sygnałem, że jako katolicy nie możemy bać się epidemii. Ona nie wydarzyła się bezcelowo. Bóg postawił przed nami wyzwania – ocenił Krzysztof Zuba, sekretarz stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.
Dodał, że dzięki operatywności rycerzy z jednej z rad lokalnych w diecezji radomskiej do kościołów były przywożone dary, które później trafiały do rodzin potrzebujących. „Wiemy, z jakimi problemami boryka się prasa katolicka, dlatego rycerze dostarczali ją do domów, oprócz artykułów spożywczych” – kontynuował Krzysztof Zuba.
W tym roku działania Rycerzy Kolumba będą skoncentrowane na rozpowszechnianiu nauczania św. Jana Pawła II i sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. – Chcemy pokazać, że ci kapłani musieli zmagać się w znacznie trudniejszych czasach niż obecne, a mimo to pociągnęli za sobą miliony wiernych. Takie jest też przesłanie naszej konwencji: nie lękajmy się, ale róbmy, co w naszej mocy, żeby przybliżać się do Chrystusa i do siebie nawzajem – powiedział Zuba.
W rozmowie z KAI Mariusz Książek, dyrektor administracyjny tygodnika „Niedziela”, członek Zarządu Fundacji „Niedziela. Instytut Mediów” i Rycerz Kolumba wspomniał również o prowadzonej przez rycerzy akcji „Dom”. Udało się zebrać kilkadziesiąt tysięcy złotych na budowę mieszkań dla mieszkańców Doliny Niniwy w północnym Iraku. Mariusz Książek przypomniał też o przygotowanej we współpracy z rycerzami ulotce o Nowennie Pompejańskiej, dołączanej do „Niedzieli” w 2018 r.
Mszy św. w intencji Rycerzy Kolumba w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze przewodniczy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i kapelan stanowym Rycerzy Kolumba w Polsce.
Rycerze Kolumba działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,98 miliona członków. W Polsce jest ich prawie 6,5 tys. Ich zasadami są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Rycerze Kolumba blisko współpracują ze Stolicą Apostolską, wspierając liczne dzieła inicjowane przez kolejnych papieży.
Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 r. Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót sługi Bożego ks. McGivney’a i rozpoczął jego proces beatyfikacyjny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.