Spotkanie europejskie w Rostocku znakiem nadziei
28 grudnia 2022 | 00:10 | pb (KAI) | Rostock Ⓒ Ⓟ
Papież Franciszek, prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej, sekretarz generalna Światowej Federacji Luterańskiej pastorka Anne Burkhardt i sekretarz generalny ONZ António Guterres nadesłali swe przesłania do uczestników 45. Europejskiego Spotkania Młodych, jakie w dniach 28 grudnia – 1 stycznia odbędzie się w Rostocku w Niemczech. Organizuje je ekumeniczna Wspólnota z Taizé.
W imieniu Franciszka substytut w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp Edgar Peña Parra wyraził przekonanie, że ponowne spotkanie po latach pandemii jest „pięknym znakiem nadziei”. Zwrócił uwagę, że świat stoi przed wielkimi wyzwaniami, w szczególności tragedią ponownego wybuchu wojny w Europie. Musimy być świadomi zła, zarówno tego, które nas otacza, jak i tego, które czasami zamieszkuje nasze serce. Jednak potrzebne jest zaufanie Bogu i niepopadanie w rozpacz, do czego papież zachęca uczestników spotkania, którego tematem jest „Życie wewnętrzne i solidarność”.
„Istotnie, to dzięki modlitwie, życiu wewnętrznemu, osobistej relacji z Panem nadzieja pozostaje żywa i zaufanie do Niego nieustannie się odnawia. A praktykując ludzką solidarność, mocni obecnością Pana w was, poczujecie, jak bardzo Bóg może działać przez was, aby zmienić świat” – zapewnia przesłanie z Watykanu.
Odnosząc się do zaplanowanego zastanawiania się w Rostocku nad kreatywnością, do której Bóg wzywa w tym okresie historii, w którym wielu młodych żyje w niepokoju, a nawet lęku, wskazuje ono, że Jezus w Ewangelii przygotowuje swoich uczniów do stawienia oporu lękowi, który paraliżuje, blokuje wszelką inicjatywę i izoluje od innych. Nie obiecuje im, że będzie łatwo, ale obiecuje swój pokój. Nie daje im gotowych odpowiedzi, ale obiecuje zesłanie swego Ducha. Przyjmując Go, będziemy umieli powiedzieć „nie” niesprawiedliwości i razem szukać odpowiedzi na wyzwania naszej epoki.
Słuchaniu Ducha przez lud Boży służy rozpoczęty w Kościele proces synodalny. Chodzi o to, aby dobra nowina Jezusa była coraz lepiej głoszona światu, z radością i nadzieją, jaką przynosi każdemu człowiekowi. „Papież zachęca was do zajęcia należnego wam miejsca w tym procesie i zaprasza do modlitwy w tej intencji” – napisał abp Peña Parra.
Z kolei patriarcha Konstantynopola Bartłomiej życzy młodym uczestnikom spotkania w Rostocku, aby to „doświadczenie ekumeniczne” było „źródłem inspiracji i odnowy przez cały rozpoczynający się rok 2023”. W trakcie spotkania dotkną bowiem samej podstawy chrześcijaństwa i uczestnictwa w „tajemnicy komunii”. Bo „nawet jeśli nasze Kościoły nie są jeszcze gotowe, by spotykać się wokół tego samego kielicha, chwile dzielenia się, okazje do wymiany, rzeczywistość waszego «bycia razem» są namacalnym przejawem autentycznego doświadczenia komunii” – zapewnił prawosławny hierarcha. Wskazał, że uświadomienie sobie, iż jesteśmy członkami jednego ciała w Jezusie Chrystusie nie może ograniczać się jedynie do „ćwiczenia intelektualnego”. Wypływa bowiem z „tajemnicy jednej i niepodzielnej Trójcy”.
Zauważył, że „jedność chrześcijan jest pewnością, do którego jesteśmy przywiązani nieodwracalnym zobowiązaniem”. Ale „kiedy upływa czas, gdy następują po sobie dziesięciolecia, gdy początkowy entuzjazm zanika, musimy zadać sobie pytanie o przyczyny naszego dążenia do jedności”. Są nimi zarówno nakaz Chrystusa, jak i jego nieustająca aktualność. Choć bowiem zmieniają się uwarunkowania historyczne, to „nasze niezachwiane przywiązanie do zbliżenia chrześcijan, do jedności naszych Kościołów wynika z pojawienia się ekumenicznego kairosu, w którym przejawia się katolickość kościelna i którego dzisiaj obficie doświadczacie” – podkreślił Bartłomiej.
Ze swej strony sekretarz generalna Światowej Federacji Luterańskiej, pastorka Anne Burkhardt napisała do młodych uczestników spotkania w Rostocku, że biorą udział w podróży, która pozwala coraz bardziej pogłębić, czym jest wiara, jak przeżywać nadzieję i jak wyrażać miłość bliźniego. Stwierdziła, że „zamysł Boga dla świata jest zamysłem pojednania i pokoju”. Ta dobra nowina popycha nas do działania na rzecz sprawiedliwości i sprzeciwiania się siłom, które chcą dzielić i niszczyć.
W chwili, gdy wojna znów zagraża Europie, „modlimy się o sprawiedliwy pokój na Ukrainie”, a także w innych zakątkach naszej planety. „Modlimy się również o pokój z naszą planetą, z samą Ziemią. Obyśmy stąpali po tej Ziemi łagodnie i troszczyli się o nią sprawiedliwie” – życzyła pastorka Burkhardt.
Przypomniała słowa protestanckiego teologa Dietricha Bonhoeffera, który napisał, że modlitwa i działanie określają przyszłość Kościoła. „Módlmy się więc żarliwie i, z radosnym sercem, służmy naszym bliźnim. Niech Bóg was błogosławi, abyście mogli być błogosławieństwem dla innych” – napisała sekretarz generalna Światowej Federacji Luterańskiej.
Swe przesłanie nadesłał również sekretarz generalny ONZ António Guterres, który jako student uczestniczył w jednym ze spotkań europejskich. Podkreślił, że Wspólnota z Taizé jest latarnią nadziei, pokoju i współczucia dla niezliczonych ludzi na świecie.
Zauważył, że żyjemy w bardzo trudnych czasach. Pandemia COVID-19 pogłębiła ubóstwo i niesprawiedliwość. Narastają konflikty i nierówności. Mowa nienawiści i dezinformacja oddalają ludzi od siebie. A zmiany klimatu wraz z utratą różnorodności biologicznej zagrażają naszemu przetrwaniu. „Młodzi ludzie jako pierwsi podnieśli alarm i domagali się zmian. Jestem przekonany, że musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wesprzeć Wasze wysiłki jako projektantów naszej wspólnej przyszłości. Dlatego starałem się wzmocnić zaangażowanie młodzieży, m.in. poprzez utworzenie Biura ONZ ds. Młodzieży” – wyjaśnił polityk, zapewniając, że ONZ stoi po stronie młodzieży „w naszych wspólnych wysiłkach na rzecz budowy bardziej sprawiedliwego, zrównoważonego i inkluzywnego świata dla wszystkich”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.