Spotkanie formacyjne kapłanów greckokatolickich
20 listopada 2010 | 13:33 | pab Ⓒ Ⓟ
Zakończyło się coroczne spotkanie formacyjne kapłanów archidiecezji przemysko-warszawskiej obrządku greckokatolickiego. Poświęcone było przede wszystkim zagadnieniom liturgii godzin.
Księża Kościoła Greckokatolickiego w Polsce spotykają się dwa razy do roku. W czerwcu odbywają się rekolekcje, w których udział biorą kapłani zarówno z diecezji przemysko-warszawskiej, jak i wrocławsko-gdańskiej. Jesienią zbierają się natomiast w swoich diecezjach, gdzie mają spotkania warsztatowe.
Takie właśnie miało miejsce od 15 do 19 listopada w Lublinie. Głównym tematem były zagadnienia związane z liturgią godzin. Wszelkie trudności związane jej rubrykami starał się wyjaśniać o. Josafat Wojtek z zakonu ojców studytów z Ukrainy. Jest to wspólnota, która szczególny nacisk kładzie na tą formę modlitwy.
Prof. Jurij Jasinowski z Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie przedstawił historię i znaczenie muzyki w życiu liturgicznym, a o. Bogdan Pańczak, prefekt alumnów w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie zwrócił uwagę na terminologię pojęć liturgicznych.
"Drodzy współbracia w kapłaństwie, nasze spotkania mają charakter zajęć praktycznych, ale także i modlitewny. Kapłan jest tym, który prowadzi wiernych do Boga, ale sam musi stawać przed Nim w modlitwie. Musi mieć czas na to osobiste spotkanie z Bogiem" – przypominał arcybiskup Jan Martyniak, metropolita przemysko-warszawski.
Wyrazem jedności i wspólnej modlitwy była codzienna Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem metropolity. W środę modlono się szczególnie za zmarłych kapłanów archidiecezji, a w czwartek za chorych i cierpiących.
Po zdelegalizowaniu Kościoła greckokatolickiego przez władze PRL w latach 50., jego struktura zaczęła się odradzać w 1989 r. Pierwszym biskupem został ks. mitrat Jan Martyniak. W 1991 r. Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go ordynariuszem greckokatolickiej diecezji przemyskiej, która obejmowała wówczas całą Polskę.
Pięć lat później Stolica Apostolska podjęła decyzję o utworzeniu metropolii przemysko-warszawskiej. W jej skład weszły: archidiecezja przemysko-warszawska i diecezja wrocławsko-gdańska. Metropolitą został abp Jan Martyniak, a biskupem eparchii wrocławsko-gdańskiej ks. Teodor Majkowicz, który zmarł w 1998 r. Rok później ordynariuszem został bp Włodzimierz Juszczak.
Obecnie Kościół greckokatolicki w Polsce liczy 200 tys. wiernych. W sumie liczy 120 parafii i blisko 100 księży, z czego w liczniejszej diecezji przemysko-warszawskiej są 73 parafie, w których pracuje ponad 50 kapłanów. Bardzo często księża obsługują po kilka kościołów. W pracy duszpasterskiej pomagają także siostry zakonne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.