Spotkanie Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP
09 listopada 2017 | 17:05 | Warszawa / mp / bd Ⓒ Ⓟ
Prośba grupy rabinów z USA dotycząca przeniesienia kościoła w Brzezince znajdującego się w pobliżu obozu, zbliżające się obchody Dnia Judaizmu oraz współpraca z Muzeum POLIN – złożyły się na program obrad Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP 8 listopada w Warszawie. W spotkaniu wziął udział kard. Kazimierz Nycz, a przewodniczył mu bp Rafał Markowski stojący na czele Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski.
Bp Markowski poinformował KAI, że przedstawił członkom Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem treść listu, jaki do przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego wystosowała grupa rabinów z USA. Rabini ci po raz kolejny podejmują w nim temat kościoła Matki Bożej Królowej Polski w Brzezince, znajdującego się w bezpośredniej bliskości granicy dawnego obozu KL Auschwitz II Birkenau. Rabini pytają w nim polski Episkopat czy jest możliwość przeniesienia tego kościoła w inne miejsce.
Kościół ten został utworzony w 1983 r. – jako kościół parafialny dla mieszkańców Brzezinki – w opuszczonym, zrujnowanym budynku, wybudowanym 50 lat wcześniej przez Niemców, na przyszłą siedzibę komendantury obozu, która jednak nie zdążyła się tam zainstalować.
A konkretnie, w listopadzie 1943 r. obóz KL Auschwitz II Birkenau uzyskał znaczną autonomię jako obóz samodzielny od obozu Auschwitz I, co spowodowało konieczność utworzenia odrębnego budynku komendantury. Rozpoczęto budowę, której nie dokończono, ze względu na zbliżający się front radziecki i związane z tym pilniejsze zadania. Budowla pozostała niedokończona do wyzwolenia. W okresie powojennym wykorzystywana była do celów doraźnych i dewastacji. W 1983 r. przekazano ją na cele Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Brzezince, urządzając kościół katolicki i ośrodek rekolekcyjny, które tam do dziś funkcjonują.
Komitet Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem stoi na stanowisku, że „nie ma merytorycznych racji, które przemawiałyby za tym, że kościół ten należy przenosić” – wyjaśnił bp Markowski i dodał, że „zostanie przygotowana taka odpowiedź i przesłana autorom nadesłanego listu”.
Kolejną sprawą omawianą na posiedzeniu była współpraca Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Dotyczyć będzie ona współpracy Komitetu i Muzeum w zakresie tematyki cykli dyskusyjnych realizowanych na jego terenie, dotyczących relacji między chrześcijaństwem a judaizmem. Z prośbą o propozycje ich tematyki na przyszłość zwrócił się dyrektor Muzeum POLIN prof. Dariusz Stola. Postanowiono, że w ciągu miesiąca dyrekcja Muzeum prześle członkom Komitetu informacje o dotychczas zrealizowanych cyklach wraz z prośbą o propozycje tematyczne na przyszłość.
Trzecim tematem obrad była prezentacja programu centralnych obchodów 21. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, który odbędzie się 17 stycznia w Warszawie pod hasłem: „Pokój! Pokój dalekim i bliskim!” (Iz 57, 19).
Główne obchody rozpocznie 17 stycznia o godz. 10.00 wspólna modlitwa chrześcijan i Żydów na cmentarzu żydowskim na Powązkach, której ze strony katolickiej przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz. A najważniejszym elementem Dnia Judaizmu będzie o godz. 17. Liturgia Słowa pod przewodnictwem metropolity warszawskiego w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Odbędą się też liczne sympozja oraz inne wydarzenia.
Bp Markowski poinformował, że zasadniczy zarys programu Dnia Judaizmu został przyjęty, a dyskusja dotyczyła jego doprecyzowania w szczegółach oraz wydarzeń towarzyszących. W tym m. in. specjalnych warsztatów dla katechetów w Muzeum POLIN. „Będą one służyć przybliżeniu nauczycielom religii w szkołach, wspólnych źródeł judaizmu i chrześcijaństwa” – wyjaśnił biskup.
Szczegółowy program 21. Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce zostanie zaprezentowany mediom w trakcie konferencji prasowej 15 grudnia o godz. 12 w Sekretariacie Episkopatu. Wezmą w niej udział: bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski, Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski i ks. Andrzej Tulej, stojący na czele komitetu organizacyjnego 21 Dnia Judaizmu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.