Spotkanie Noworoczne Polskiej Rady Ekumenicznej
15 stycznia 2025 | 05:55 | maj | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Spotkanie Noworoczne Polskiej Rady Ekumenicznej odbyło się 14 grudnia w gmachu Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Podczas spotkania podsumowywano miniony rok oraz kreślono plany i wyzwania na przyszłość. Zebrani życzyli sobie wiary, nadziei i miłości oraz budowania jedności ponad podziałami.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w PRE a także goście, w tym reprezentanci innych Kościołów i religii, przedstawiciel Prezydenta RP i członkowie korpusu dyplomatycznego.
Zebranych powitał ks. Grzegorz Giemza, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej. Następnie głos zabrał bp Andrzej Malicki, Superintendent naczelny Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP, Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej.
Podziękował władzom ChAT, uczelni, która już kolejny raz gości noworoczne spotkanie PRE. Przypomniał, że 80 lat temu miało miejsce pierwsze publiczne wystąpienie Tymczasowej Rady Ekumenicznej a w przyszłym roku świętować będziemy 80-lecie ukonstytuowania się Chrześcijańskiej Rady Ekumenicznej , która od 1958 r. nosi nazwę Polska Rada Ekumeniczna. Zaznaczył, że w skład Rady u jej zarania wchodziło 12 Kościołów, obecnie jest ich 7.
Podkreślił, że spojrzenie w przeszłość skłania do refleksji nad tym, co się zmieniło, po co nam dziś Polska Rada Ekumeniczna, jak sprawić, by działania na rzecz jedności były bardziej skuteczne oraz co zrobić, by głos Kościołów mniejszościowych był bardziej słyszalny.
– Ekumenizm nie może być styczniowym porywem grupy zapaleńców. Ekumenizm jest imperatywem, który wpisał w nasze serca Jezus Chrystus – powiedział.
W dalszej części swego wystąpienia bp Malicki wymieniał najważniejsze działania podejmowane przez PRE w minionym roku. Jak podkreślił, było ich bardzo wiele. Mówił m.in. o Światowym Dniu Modlitwy organizowanym w pierwszy piątek marca i przygotowanym przez chrześcijanki z Palestyny, o obchodach 100-lecia autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego czy o ekumenicznej pielgrzymce na rzecz środowiska podjętej wraz z przedstawicielami Kościołów z Niemiec.
Wspominał też o spotkaniach i rozmowach podejmowanych przez Kościoły ze stroną rządową, w związku z planowanymi zmianami w nauczaniu religii, czy tematami takimi jak Fundusz Kościelny. Jak podkreślił, strona kościelna zawsze postulowała by działania w tych obszarach podejmowane były w porozumieniu. Zwrócił też uwagę, że do tej pory te apele pozostały bez skutku i wciąż brak decyzji, które by uwzględniały postulaty Kościołów.
Bp Malicki mówił też o planach i wyzwaniach na rozpoczynający się rok. Zapowiedział XII Zjazd Gnieźnieński, dziękując Prymasowi Polski abp Wojciechowi Polakowi za zaproszenie do włączenia się w organizację tego wydarzenia.
– Nowa zaktualizowana wersji Europejskiej Karty Ekumenicznej ma być podpisana w drugą Niedzielę Wielkanocną, 27 kwietnia 2025 w roku wspólnej daty Wielkanocy dla wszystkich Kościołów chrześcijańskich – zapowiedział. Podkreślił, że w dokumencie znajdzie się wiele nowych tematów, których poprzednia karta nie uwzględniała, jak np. kwestie migracyjne, sztuczna inteligencja, czy ochrona środowiska.
Przypomniał też, że w tym roku świętujemy 1700 – lecie I Soboru Nicejskiego, będącego fundamentem doktrynalnym, do którego odwołują się wszystkie tradycje chrześcijańskie. Z ubolewaniem zwrócił uwagę, że w dawnej Nicei, obecnym mieście Iznik, nie ma już ani jednej chrześcijańskiej świątyni.
Nawiązując do rozpoczynającego się wkrótce Tygodnia Ekumenicznego zaznaczył, że będzie to okazja do świętowania wspólnego Credo. Podkreślił też, że centralne nabożeństwo Tygodnia Ekumenicznego odbędzie się 23 stycznia, dokładnie w 25 – rocznicę deklaracji o wzajemnym uznaniu chrztu, podpisanej przez Kościoły zrzeszone w PRE oraz Kościół rzymskokatolicki.
Zapowiedział, że ofiary zbierane podczas Tygodnia Ekumenicznego przekazane zostaną powodzianom.
Głos zabrali też goście spotkania. Bp Marek Marczak, sekretarz generalny KEP, zwracał uwagę na szerszą perspektywę ekumenizmu, obejmującą nie tylko chrześcijan ale również wyznawców innych religii oraz osoby wyznające różne wartości – po to by szukać tego co łączy a nie co dzieli. Życzył zebranym szukania jedności w podzielonym świecie.
Pastor Andrzej Jeziernicki, z Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej, reprezentujący Alians Ewangeliczny w RP przypomniał cytat z Ewangelii św. Mateusza, w którym Jezus mówi o Kościele, którego nic nie pokona. Podkreślił, że Jezusa nie przerażają kryzysy, konflikty, podziały, sekularyzacja. Zachęcił zebranych do ufności.
Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich nawiązał do fragmentu z Księgi Wyjścia, w którym Bóg mówi o słowie, które ma zostać powiedziane do faraona, choć on nie będzie słuchał. – Czasem wiemy, że ktoś nie będzie słuchał. To nie znaczy, że nie mamy mówić – powiedział.
O potrzebie budowania wspólnoty w Polsce, w oparciu o poszanowanie drugiego człowieka mówił Sławomir Mazurek reprezentujący Prezydenta RP, Andrzej Dudę.
W dalszej części spotkania miał miejsce poczęstunek. Noworoczny toast z życzeniami wiary nadziei i miłości wygłosił bp Andrzej Gontarek, Biskup Kościoła Polskokatolickiego w RP.
Podczas spotkania bogaty program zaprezentował smyczkowy Smooth Quartet.
Polska Rada Ekumeniczna zrzesza 7 Kościołów chrześcijańskich – Kościół Chrześcijan Baptystów, Kościół Ewangelicko – Augsburski, Kościół Ewangelicko – Metodystyczny, Kościół Ewangelicko – Reformowany, Kościół Polskokatolicki, Kościół starokatolicki MAriawitów i Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.