Spotkanie opłatkowe duchowieństwa diecezji włocławskiej
23 grudnia 2013 | 20:58 | ks. an Ⓒ Ⓟ
„Życzę gorliwości serca w posłudze duszpasterskiej, ognia, który rozpali innych miłością do Chrystusa” – takie życzenia skierowane pod adresem kapłanów sformułował biskup włocławski Wiesław Mering podczas tradycyjnego spotkania opłatkowego w domu Biskupów Włocławskich, które odbyło się w południe 23 grudnia. Wcześniej, w imieniu duchowieństwa diecezji, życzenia Księdzu Biskupowi i księżom biskupom Stanisławowi i Bronisławowi złożył oficjał Sądu Biskupiego ks. prał. Janusz Gręźlikowski.
Kierując słowa pod adresem Pasterza Diecezji ks. prał. Gręźlikowski wyjaśnił, że „przychodzimy w świątecznym nastroju dzielić się opłatkiem, chlebem, który jest znakiem Chrystusa i jedności z Nim i jedności między ludźmi. Przychodzimy ze słowami podziękowań za trud pasterskiej posługi, za jej wyrazistość i bezkompromisowość, odwagę głoszonego Słowa Bożego i świadectwa życia Nim na co dzień, za determinację w podejmowaniu wszelkich działań apostolskich i duszpasterskich, za entuzjazm, pracowitość i pełną troski postawę w obronie wiary, Kościoła i wartości chrześcijańskich”.
Ksiądz Oficjał zaznaczył, że kończący się rok był bardzo brzemienny w wydarzenia: „był to Rok Wiary z całym bogactwem jego wydarzeń, uroczystości, inicjatyw, modlitwy, przeżyć i doświadczeń. Ważny i znaczący, bo był to Rok zrzeczenia się urzędu Piotrowego papieża Benedykta XVI i wybór kolejnego następcy św. Piotra – papieża Franciszka. Rok bardzo ważny, bo rok Twojego Księże Biskupie Jubileuszu 10-lecia święceń biskupich i pasterzowania w Kościele Włocławskim. Rok pielgrzymek do Ziemi Świętej i do Wiecznego Miasta”.
Ks. Gręźlikowski życzył, by Pan wspomagał, dodawał sił, mocy i światła, „abyś poprzez swoją posługę apostolską ubogacał wiernych duchownych i świeckich, wieloma twórczymi działaniami, postawami i inicjatywami ewangelizacyjnymi, duszpasterskimi i prawno-administracyjnymi. Niech Pan obdarza się zdrowiem, wewnętrzną siłą i radością serca”.
Odwołując się natomiast do adhortacji Ojca Świętego Franciszka Evangelii gaudium życzył ks. bp. Meringowi, aby umiał odczytywać znaki Pana i znaki czasu, oraz: „stawaj zawsze z przodu, aby wskazywać drogę i podtrzymywać nadzieję. Słuchaj wszystkich, a nie tylko niektórych, zawsze gotowych prawić Ci komplementy” (nr 31).
Dziękując za sformułowane życzenia ks. bp Wiesław Mering podkreślił, że istotną wartością, jakiej uczy nas Boże Narodzenie, jest wspólnota. „Chrystus przyszedł na świat po to, aby wprowadzić człowieka we wspólnotę z Bogiem” – mówił Pasterz Diecezji, po czym zaznaczył, że ta wspólnota musi rozszerzać się na relacje międzyludzkie, w tym i na wspólnotę kapłańską.
Prosił, by kapłani nie dali się podzielić, ale zawsze czynili to, co owocuje skutecznością ewangelizacyjną: pracowali gorliwie, z sercem płonącym żarliwością. „Co wnoszę we wspólnotę Kościoła diecezjalnego? – pytał bp Mering i podkreślił, że – jeżeli mój wkład na końcu jest taki sam, jak na początku mojej posługi, to znaczy, że stoję w miejscu, że brakło mi właśnie pasterskiej gorliwości”.
Biskup Włocławski apelował o otwarcie się na potrzeby Kościoła powszechnego i taką pracę, która będzie służyła budowaniu całego Kościoła. „Skuteczność pracy kapłana zależy nie tyle od wiary czy miłości, ale od jego gorliwości w niesieniu Ewangelii” – podkreślał bp Mering, życząc kapłanom włocławskim takiej gorliwości, która oznacza płonący w sercu ewangeliczny ogień.
Ponadto Pasterz Diecezji życzył, by Chrystus narodził się w sercu każdego kapłana. Wśród czekających w 2014 wydarzeń bp Mering wymienił wizytę ad limina polskich biskupów oraz peregrynację Krzyża Światowych Dni Młodzieży po diecezji włocławskiej.
Przy śpiewie kolęd kapłani składali sobie świąteczne życzenia. Wcześniej do biskupiego domu przybyły siostry zakonne, by złożyć życzenia Księżom Biskupom.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.