Spotkanie opłatkowe samorządowców miast i miejscowości papieskich
20 stycznia 2021 | 19:10 | hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Każdego roku Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” organizuje spotkanie opłatkowe dla prezydentów, burmistrzów, wójtów miast i miejscowości papieskich. Jest to forma podziękowanie za wsparcie, jakie samorządy udzielają Fundacji podczas Dnia Papieskiego oraz podczas wakacyjnych obozów formacyjnych.
W wydarzeniu zorganizowanym za pośrednictwem platformy ZOOM, uczestniczył przewodniczący Rady Fundacji i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz wiceprzewodniczący Zarządu FDNT ks. Paweł Walkiewicz. Spotkanie poprowadził wicedyrektor Biura Fundacji ds. formacji stypendystów ks. Łukasz Nycz.
Jako pierwszy głos zabrał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polsku abp Stanisław Gądecki. Przypomniał historie spotkania opłatkowego dla przedstawicieli samorządów. Zwrócił również uwagę na ważną rolę idei braterstwa, zawartej w encyklice „Fratelli Tutti” papieża Franciszka.
Najważniejsze działania Fundacji w minionym roku, w imieniu przebywającego w szpitalu z powodu zakażenia COVID-19 ks. Dariusza Kowalczyka, podsumował wiceprzewodniczący Zarządu Fundacji ks. Paweł Walkiewicz.
W maju w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II stypendyści przygotowali wirtualny tort. Każda zapalona na nim świeczka odzwierciedlała dobry uczynek lub zgłębianie nauczania Papieża Polaka. Oprócz tego fundacyjny zespół „Tylko Ty” przygotował własną wersję pieśni „Barka”. Stypendyści angażowali się również w projekt „Dar na 100”.
Bezpośrednio przed obchodami Dnia Papieskiego odbyła się Gala Nagród Totus Tuus 2020, które przyznawane są instytucjom i osobom za propagowanie i wcielanie w życie nauczania św. Jana Pawła II. Tegorocznymi laureatami zostali: Siostry dominikanki i ks. Piotr Dydo-Rożniecki pomagający osobom niepełnosprawnym intelektualnie w kwarantannie, wybitny rzeźbiarz Gustaw Zemła, red. Grzegorz Górny oraz wszystkie osoby świeckie i duchowne zaangażowane w tworzenie komunikacji wewnątrzparafialnej w czasie pandemii. Nagroda specjalna została przyznana dominikaninowi o. Jackowi Salijowi.
Na tegoroczne obchody Dnia Papieskiego wpłynęły ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. Wiele odbywających się co roku wydarzeń zostało ograniczonych lub przeniesionych do Internetu. Pomimo obostrzeń zbiórka na program stypendialny odbyła się, a kwestarze oprócz puszek wyposażeni zostali w maseczki i środki do dezynfekcji. Wyniki zbiórki zostaną opublikowane podczas najbliższej konferencji prasowej Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Ostatnim wydarzeniem w ramach centralnych obchodów XX Dnia Papieskiego była konferencja naukowa „Totus Tuus – postawa na dzisiaj”. Uczestniczyli w niej metropolita Bambergu abp prof. Ludwig Schick, ks. prof. Jerzy Szymik i prof. Andrea Riccardi – założyciel Wspólnoty Sant’Egidio. Prelekcje były komentowane w formie dyskusji panelowej przez ks. prof. Marka Chmielewskiego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, s. Annę Marię Pudełko AP oraz red. Grzegorza Górnego.
Każdego roku Fundacja organizuje wakacyjne obozy formacyjne. W tym roku, z powodu obostrzeń epidemiologicznych odbyły się one w formie hybrydowej – w Gnieźnie oraz Wadowicach i Krakowie. Ich czas trwania został skrócony z ponad tygodnia do trzech dni, zmianom uległ również sposób uczestnictwa. Na miejscu przebywała jedynie grupa kilkudziesięciorga stypendystów mieszkających najbliżej Gniezna i Krakowa, pozostali uczestniczyli w wydarzeniu za pośrednictwem internetu.
Kard. Kazimierz Nycz wyraził wdzięczność przedstawicielom samorządów terytorialnych za zaangażowanie w obchody poprzednich i obecnego Dnia Papieskiego. Szczególne podziękowania złożył na ręce prezydentów Gniezna i Krakowa oraz burmistrza Wadowic – miast, w których odbyły się tegoroczne wakacyjne obozy Fundacji.
Kardynał odniósł się też do kwestii coraz częstszych ataków wobec osoby Jana Pawła II. „Papież nie potrzebuje naszej obrony. Potrzebuje, abyśmy go rzetelnie pokazywali kolejnym pokoleniom, pokazując wielowarstwowo jego zasługi dla Kościoła w Polsce i na świecie, dla kultury i nauki” – powiedział metropolita warszawski. Zwrócił też uwagę, aby w promocji osoby Jana Pawła II otwierać się na różne środowiska oraz szukać wspólnych płaszczyzn dialogu wśród ludzi niewierzących i wątpiących.
Dominikanin o. Jarosław Kupczak wygłosił wykład pt. „Nieprzemijające znaczenie pontyfikatu św. Jana Pawła II”. Nawiązując do wypowiedzi zmarłego o. Macieja Zięby OP, zwrócił uwagę na zjawisko buntu młodych ludzi wobec świata starszych, w tym buntu wobec postaci św. Jana Pawła II. Zadał pytanie, czy proces nauczania młodzieży o osobie św. Jana Pawła II nie przypomina gombrowiczowskiej „metody Bladaczki”.
„Dzisiaj potrzeba jest solidna i pogłębiona katecheza o św. Jania Pawle II” – stwierdził dominikanin i zaproponował jak taka katecheza mogłaby wyglądać. W pierwszej kolejności zasugerował zwrócenie uwagi na konkretne wydarzenia z życia Papieża Polaka – jego wiarygodne świadectwo o Soborze Watykańskim II, zasługi przy powstawaniu obecnego Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz aktualność i wielkość jego teologii ciała. Zaproponował też, aby w czasach silnej polaryzacji uczyć się od św. Jana Pawła II postawy dialogu.
Zwrócił też uwagę na zagrażające prawdziwemu dialogowi postawy: przekonanie o posiadaniu prawdy tylko przez jedną stronę oraz stwierdzenie, że prawda nie istnieje w ogóle. Na zakończenie swojej wypowiedzi o. Kupczak podkreślił jak ważny był odpowiedni sposób sprawowania rządów przez papieża Jana Pawła II. „Świat widział w nim świadka prawdy” – zauważył dominikanin. Zachęcił też zebranych do czerpania z encyklik społecznych Jana Pawła II.
Następnie głos zabrał burmistrz Wadowic – Bartosz Kaliński. Podsumował tegoroczne obchody setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Rozpoczęły się one już w styczniu – serią wykładów organizowanych we współpracy z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Miasto wydało też okolicznościowe medale, pocztówki i inne przypominające o rocznicy przedmioty. Podczas głównych obchodów setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II w Wadowicach obecni byli przedstawiciele państwa – m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.
W dalszej kolejności prof. Dominika Żukowska-Gardzińska z Centrum Myśli Jana Pawła II oraz dr hab. Rafał Wiśniewski zaprezentowali działania kulturalne związane z setną rocznicą urodzin Jana Pawła II. Prof. Żukowska-Gardzińska zaprezentowała publikację „Jan Paweł II – miara wielkości człowieka”.
Ostatnim elementem spotkania były noworoczne życzenia. Złożyli je abp Stanisław Gądecki, w imieniu samorządowców Tomasz Budasz – prezydent Gniezna oraz przedstawiciele stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Spotkanie opłatkowe prezydentów, burmistrzów, wójtów miast i miejscowości papieskich artystycznie ubogacił występ składającego się ze stypendystów i absolwentów Fundacji Zespołu i Chóru FDNT. Pod batutą dyrygentki Agnieszki Kowalik wykonali oni przygotowaną przez dyrygentkę nową aranżację francuskiego utworu „Nad Betlejem w ciemną noc”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.