Drukuj Powrót do artykułu

Spotkanie papieża Franciszka z katolikosem Karekinem II

26 października 2018 | 11:23 | vaticannews.va / pz | Watykan Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Sputnik/EAST NEWS

W środę popołudniu papież Franciszek spotkał się z głową Kościoła ormiańskiego katolikosem Karekinem II. Wydarzenie stanowiło zwieńczenie jego wizyty we Włoszech, która rozpoczęła się w Mediolanie z okazji 60-lecia obecności ormiańskiej w tym mieście. Spotkanie obu hierarchów stanowiło okazję do umocnienia przyjaźni, jaka łączy Kościół katolicki z Ormiańskim Kościołem Apostolskim.

Widzialnym symbolem tego związku jest statua św. Grzegorza z Nareku w Ogrodach Watykańskich, podarowana przez prezydenta Armenii i poświęcona przez papieża 5 kwietnia tego roku. To kolejny symboliczny znak, jak powiedziano we wspólnej deklaracji papieża Franciszka i katolikosa Karekina II podczas podróży Ojca Świętego do Armenii, że więcej rzeczy nas łączy, niż dzieli.

Mówiąc o wspólnocie Ormian katolikos podkreślał podczas swojego pobytu we Włoszech, że naród ten w ciągu wieków był poddany wielu próbom i przeciwnościom. Przetrwał ludobójstwo oraz wygnanie. Ale pozostał w każdym miejscu stróżem wiary, niezależnie od doznawanych udręk. Historia Armenii jest bardzo zakorzeniona w chrześcijaństwie, a najstarsze księgi kościelne są częścią tożsamości narodowej.

Ormiański Kościół Apostolski należy do najstarszych w całym chrześcijaństwie, stanowi cząstkę Prawosławnych Kościołów Wschodnich. Liczy około 9 milionów członków. Nie dzielą go z Kościołem katolickim żadne różnice doktrynalne poza brakiem pełnej jedności z Rzymem.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.