Spotkanie przedstawicieli rządu z organizatorami ŚDM 2016
06 listopada 2015 | 09:22 | mip, mp, BKS MSP / br Ⓒ Ⓟ
Podsumowanie dotychczasowych działań organizacyjnych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku było tematem spotkania, jakie odbyło się w Ministerstwie Skarbu Państwa (MSP) w czwartek.
Stronę rządową reprezentował minister Skarbu Państwa Andrzej Czerwiński, podsekretarz stanu w MSP Cezary Gabryjączyk oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Andrzej Wyrobiec.
– Rząd i Ministerstwo Skarbu Państwa włączyły się w organizację tej imprezy, bo to szansa na doskonałą promocję Polski na świecie. Jestem zadowolony z dotychczas przeprowadzonych działań i mam nadzieję na ich kontynuację. Liczę, że Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 w lipcu przyszłego roku zostaną zwieńczone olbrzymim, wspólnym sukcesem – powiedział Andrzej Czerwiński.
Cezary Gabryjączyk, jako współprzewodniczący grupy, koordynował działania związane z promocją, ułatwieniami wizowymi oraz obsługą medialną wydarzenia. W grupie uczestniczą przedstawiciele resortów: spraw zagranicznych, obrony narodowej, kultury i dziedzictwa narodowego, rolnictwa i rozwoju wsi, sportu i turystyki, a także Polskiej Agencji Prasowej, Katolickiej Agencji Informacyjnej, Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, Radia Kraków oraz samorządu Krakowa i województwa małopolskiego. MSP było w grupie reprezentowane przez Cezarego Gabryjączyka, a wcześniej – przez Rafała Baniaka, również podsekretarza stanu w MSP.
– Jedną z ostatnich decyzji rządu jest zwiększenie dofinansowania działalności misyjnej PAP o 400 tys. zł. To z pewnością pomoże agencji w sprawnej organizacji platformy informacyjnej dla dziennikarzy z całego świata oraz procesu ich akredytacji, co PAP realizuje wspólnie z Katolicką Agencją Informacyjną – powiedział Cezary Gabryjączyk.
Minister dodał, że w ostatnich dniach udało mu się wynegocjować z Narodowym Bankiem Polskim wybicie specjalnej monety, upamiętniającej przyszłoroczną wizytę Papieża Franciszka w Polsce oraz ŚDM w Krakowie.
W ramach przygotowań, MSZ przygotowuje mobilne placówki konsularne, MRiRW – logistykę dotyczącą dystrybucji i promocji żywności, a MKiDN, MSiT, TVP, Polskie Radio i Radio Kraków rozpoczęły emisję spotów i audycji informujących o Światowych Dniach Młodzieży i przygotowujących do nich polską młodzież. Szefowie redakcji katolickich mediów publicznych, jezuici ks. Rafał Sztejka i ks. Krzysztof Ołdakowski poinformowali o bardzo zaawansowanych pracach w zakresie przygotowania licznych transmisji z miejsc, które odwiedzi Papież oraz Światowych Dni Młodzieży. Specjalne zespoły ds. wizyty papieskiej utworzone w Polskim radiu i TVP spotykają się już w cyklu cotygodniowym.
Przedstawiciel Ministerstwa Obrony narodowej przekazał informację o powołaniu 3 zespołów, które realizować będą zadania na rzecz ŚDM w Krakowie. Pierwszy zajmie się pomocą w przygotowaniu infrastruktury na miejscu, drugi koordynować będzie na ŚDM 450 żołnierzy z krajów NATO, a trzeci zajmie się pomocą w przyjęciu pielgrzymów w Warszawie w tygodniu poprzedzającym krakowską imprezę.
Min. Andrzej Wyrobiec poinformował, że MKiDN za pośrednictwem Narodowego Centrum Kultury wspiera produkcję ośmiu filmów dokumentalnych związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży, które zostaną wyemitowane w TVP wiosną przyszłego roku. Jeden z nich mówi o krakowskich śladach Jana Pawła II, a inny przybliża sylwetkę s. Faustyny Kowalskiej.
Według danych organizatorów – o czym poinformował ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM – dotychczas na obchody zarejestrowało się 465 tys. uczestników ze 139 krajów świata oraz niemal 5 tys. wolontariuszy. W szczytowym momencie uroczystości organizatorzy spodziewają się nawet 2,5 mln pielgrzymów. Dodał, że 26 i 27 listopada br. w Wadowicach odbędzie się przygotowawcze spotkanie delegatów z ponad stu krajów uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży. W spotkaniu tym weźmie udział także delegacja Papieskiej Rady Świeckich, która jest współorganizatorem wydarzenia.
Ks. Jarosław Mrówczyński, zastępca Sekretarza Generalnego Episkopatu Polski przekazał Cezaremu Gabryjączykowi w imieniu biskupa Artura Mizińskiego list z podziękowaniami za wkład w prace grupy.
„Szczególne słowa podziękowań pragnę skierować do Szanownego Pana Ministra za pełną życzliwości postawę, połączoną z wysoką kulturą osobistą oraz otwarciem na problemy drugiego człowieka” – napisał Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski. „Pańskie podejście do powierzonych zadań, związanych z koordynacją działań poszczególnych resortów zaangażowanych w organizację tak ważnego wydarzenia dla Kościoła i naszego kraju, jakim jest wizyta Papieża Franciszka, zjednała Panu wiele sympatii i uznania” – dodał.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.