Spotkanie przełożonych paulińskich klasztorów
21 lutego 2023 | 17:28 | it | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
W szczególnej łączności ze współbraćmi z Ukrainy upływa na Jasnej Górze doroczne spotkanie przełożonych paulińskich klasztorów, głównie tych, które bezpośrednio są zależne od przełożonego generalnego Zakonu. Placówki te nie należą do autonomicznych jednostek, jak prowincje czy wiceprowincje. Takich domów na świecie jest ponad 40.
– Dla nas to bardzo ważne spotkanie – podkreśla generał paulinów o. Arnold Chrapkowski. Jak wyjaśnia, jego celem jest zapoznanie z aktualną sytuacją całego Zakonu, stanem życia klasztornego a także formami duszpasterstwa i apostolatu, które paulini pełnią w różnych częściach świata. – To bardzo ważne byśmy wymieniali się doświadczeniami i wzajemnie się ubogacali, bo choć pracujemy w różnych miejscach, to jako paulińska wspólnota, jesteśmy jedno – zauważył przełożony generalny.
Uczestniczący w spotkaniu paulińscy przełożeni bardzo cenią sobie przede wszystkim wzajemną wymianę duszpasterskich doświadczeń. O. Bogdan Waliczek, przeor w Biechowie podkreśla, że to umocnienie jest konieczne wobec różnych trudnych wyzwań. – To bardzo ważne, zwłaszcza dziś, gdy Kościół przeżywa różne doświadczenia – trudne i bolesne, ale i te radosne. Głoszenie jest priorytetową naszą posługą, bo wiara rodzi się ze słuchania. Takie spotkania bardzo nam pomagają – powiedział paulin.
W czasie zjazdu podejmowane są dwa główne tematy: duszpasterstwo młodzieży i zagadnienia związane z mediami jako narzędziem ewangelizacji. Referują je bp Artur Ważny, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski i dr Klaudia Cymanow-Sosin z Rady Dyscypliny Nauki o komunikacji społecznej i mediach Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Generał Zakonu widzi w mediach, zwłaszcza społecznościowych, niebezpieczeństwo, ale i wielką szansę. – Wirtualny świat też mocno dotyka życie zakonne. Nie chcemy uciekać z tego świata, ale chcemy szukać dróg dotarcia przede wszystkim do młodych, którzy są przyszłością, także dla zakonu. Media są ogromną szansą jeśli chodzi o duszpasterstwo, to jest narzędzie dane nam do wykorzystania – twierdzi o. Chrapkowski.
O. Mariusz Tabulski, przeor klasztoru na krakowskiej Skałce zauważa, że głoszenie słowa Bożego dziś, to także znalezienie sposobów, by samemu przy słowie wytrwać, by nie dać się zwieść modom czy rankingom. – Słowo Boże się nie zmienia. Mamy je czytać, być sam na sam z Bogiem, to jest nasz charyzmat – zauważa rektor paulińskiego seminarium.
Od początku wybuchu wojny na Ukrainie paulini szczególną modlitwą i wsparciem otaczają współbraci i ich parafian, ale zwłaszcza wspólnotowe spotkania, jak to jasnogórskie, na prośbę przełożonego generalnego, są wyrazem szczególnej jedności.
– Wczoraj kontaktowałem się z naszymi braćmi z Ukrainy, którzy bardzo sobie cenią nie tylko tę pomoc materialną, o której nie zapominamy i która jest naszym obowiązkiem i względem współbraci i ludzi, wśród których oni posługują, ale także ten wymiar łączności duchowej i pewnej jedności Zakonu – powiedział o. generał.
O. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu podkreśla, że w pomoc Ukrainie bardzo mocno angażują się wierni wszystkich paulińskich placówek. – Widać wielką otwartość i hojność ludzi, którzy chcą pomagać naszym współbraciom i wszystkim dotkniętym nieszczęściem wojny. Przede wszystkim prosimy Pana Boga, by powrócił pokój, by można było znów normalnie żyć – powiedział zakonnik.
Spotkania przełożonych paulińskich klasztorów odbywają się raz do roku. Przybyli przedstawiciele m.in. z Białorusi, Łotwy, Rumunii, Hiszpanii czy Włoch.
W marcu odbędzie się jeszcze zjazd wyższych przełożonych Zakonu, a więc prowincjałów czy wiceprowincjałów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.