Drukuj Powrót do artykułu

Spotkanie Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich

03.07.2017 , Świdnica / ks. sa / bd Ⓒ ℗

Sample Fot. Wikipedia / fotopolska.eu

W Świdnicy zakończyło się w sobotę trzydniowe, wyjazdowe posiedzenie Rady ds. Apostolstwa Świeckich, działającej przy Konferencji Episkopatu Polski. Członkowie Rady przybyli do Świdnicy na zaproszenie bp. Ignacego Deca, przewodniczącego tego gremium.

– Dużą część naszego spotkania poświęciliśmy przygotowaniu jesiennej sesji popularnonaukowej, która odbędzie się na początku listopada w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – wyjaśnia bp Dec. – Staraliśmy się doprecyzować jej tematykę. Będziemy się starali przybliżyć rolę i udział świeckich w ewangelizacji współczesnego świata. Wszystko przy uwzględnieniu współczesnych wyzwań, które są inne, niż były jeszcze kilkanaście lat temu.

Przewodniczący Rady zapowiada też przepracowanie Dyrektorium o Apostolstwie Świeckich, które powstało tuż po Soborze Watykańskim II i w czasach, gdy w Polsce panował komunizm. „Dziś zmieniły się realia. Mamy inne uwarunkowania. Dlatego trzeba w tym dyrektorium dokonać uzupełnień i nowelizacji. W tym zakresie czeka nas jeszcze wiele pracy” – zaznacza bp Dec.

Ks. Zbigniew Kucharski, członek Rady i dyrektor Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA zwraca uwagę, że zespół stara się szukać kierunków rozwoju apostolstwa świeckich. „Poszukujemy pomysłów, jak można przyczynić się do rozwoju powołania i rozumienia tego powołania do apostolstwa. To jest dość szerokie zagadnienie teologii laikatu. Zastanawiamy się też, w jaki sposób możemy być pomocą dla księży, by wpłynąć pozytywnie na podnoszenie jakości współpracy świeckich z duchownymi” – informuje ks. Kucharski.

Istotnym punktem programu było także spotkanie członków Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich ze swoim odpowiednikiem na terenie diecezji świdnickiej. Obydwie grupy wymieniły się doświadczeniami ze swojej pracy.

W skład rady kierowanej przez bp. Ignacego Deca i bp. Józefa Guzdka wchodzą osoby świeckie i duchowne, reprezentujące różne wspólnoty i grupy społeczne. Rada ds. Apostolstwa Świeckich podejmuje refleksję nad aktualnymi wyzwaniami duszpasterskimi, stara się inspirować świeckich do zaangażowania w apostolstwo. Jej zadaniem jest wypracowywanie sposobów coraz większego zaangażowania świeckich we wspólnocie Kościoła.

Wersja do druku

Przeczytaj także

03 lipca 2017 11:26

To Jezus wskazuje kierunek w sprawie uchodźców

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.