Spotkanie środowisk twórczych z diecezji ełckiej
03 października 2010 | 12:35 | ks. js Ⓒ Ⓟ
– Pięknie ktoś powiedział: Jeśli chcesz zrozumieć poezję, musisz iść do kraju poezji. Jeśli chcesz zrozumieć sztukę, musisz iść do kraju sztuki. My możemy powiedzieć: jeśli chcesz poznać historię, tradycję i piękno Suwałk, musisz przybyć do tego miejsca – powiedział bp Jerzy Mazur w homilii podczas Mszy św. w suwalskiej konkatedrze św. Aleksandra, sprawowanej w intencji artystów i dziennikarzy 2 października.
Miasto w bieżącym roku obchodzi jubileusz 300-lecia powstania pierwszego kościoła i parafii Świętego Krzyża. Jednocześnie rozpoczęły się wielkie przygotowania do jubileuszu 300-lecia Suwałk.
– Patrząc w przeszłość, dostrzegamy ludzi, którzy tworzyli historię Suwałk. To są także ci, którzy tutaj się urodzili, a stali się twórcami w innych rejonach Polski, Europy czy świata. U podstaw tworzenia fundamentów miasta są ludzie, którzy pragnęli tworzyć przyszłość – mówił bp Jerzy Mazur podczas liturgii rozpoczynającej tegoroczne, już jedenaste z kolei, spotkanie artystów.
Ordynariusz ełcki podkreślił, że „służba Bogu i ludziom w duchu świętych: Wojciecha, Brunona, Benedykta, Romualda i Rocha to tworzenie przyszłości”.
„Dla każdego twórcy ważne jest pozostawić po sobie ślady, które będą przemawiały do innych, jako inspiracje. Te ślady pozostawione przez twórców na suwalskiej ziemi, dzisiaj będziemy mogli zobaczyć i kontemplować” – mówił bp Mazur.
Pierwsze spotkanie twórców, z inicjatywy ówczesnego biskupa ełckiego Wojciecha Ziemby, odbyło się w 2000 roku w Wigrach. Każde doroczne spotkanie organizowane jest w innej miejscowości na terenie diecezji. Przyjeżdżają twórcy profesjonalni i nieprofesjonalni, pracownicy placówek kultury, od kilku lat również dziennikarze. Gośćmi specjalnymi spotkań byli m.in. Krzysztof Zanussi, Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Zelnik, Anna Milewska.
W tym roku gościem specjalnym była Maria Chwalibóg – znakomita aktorka, która w 1988 roku otrzymała nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą (w filmie Kobieta samotna) na XIII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na suwalskim spotkaniu zaprezentowała utwory poetyckie Tadeusza Różewicza. Oprawę muzyczną liturgii zapewniła Suwalska Orkiestra Kameralna „Camerata dell’Arte” oraz Chór Żeński „Cantylena” z Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Suwałkach.
Z konkatedry twórcy udali się do Centrum Sztuki Współczesnej – Galerii Andrzeja Strumiłły. Znany malarz, prof. Andrzej Strumiłło, wygłosi prelekcję zatytułowaną „Uczłowieczyć kamień”. Odwołując się do różnych tradycji i kultur pokazał głęboką symbolikę kamienia. Z kolei Stanisław J. Woś, fotografik, zaprezentował „Suwalskie przenikania”. Dalszy ciąg spotkania odbywał się w Muzeum Marii Konopnickiej. Głos Zbigniewa Fałtynowicza pt.„Gdzie jeziora syte przestrzenią obłoków. Suwalszczyzna w poezji i prozie” – to był kolejny punkt programu. Natomiast Halina Mackiewicz przybliżyła swoją Galerię Spotkań w Przełomce. Ogłoszono wyniki VII Konkursu Poetyckiego „Martyrii” i wręczono nagrody laureatom – pierwszą otrzymała Hanna Dikta z Piekar Śląskich. W programie „Poetyckie zamyślenia” poeci z diecezji ełckiej przedstawili swoje utwory.
„Każdy człowiek jest poniekąd twórcą i artystą. Jest nim ze względu na to, że został stworzony na obraz i podobieństwo Boże; obdarzony zdolnością twórczą i powinien dzielić się z innymi tym, co otrzymał. Twórca jest sługą i poprzez swoją twórczość służy Bogu i ludziom” – powiedział na spotkaniu z twórcami bp Jerzy Mazur.
Organizatorami spotkania były: Diecezjalne Duszpasterstwo Środowisk Twórczych, Urząd Miejski w Suwałkach, Muzeum Okręgowe w Suwałkach oraz suwalska parafia św. Aleksandra.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.