Spotkanie w Rzymie o tożsamości płciowej w pierwszych wiekach chrześcijaństwa
12 maja 2019 | 09:00 | (KAI/Vaticannews) / pw | Rzym Ⓒ Ⓟ
Pod hasłem „Mężczyzną i kobietą stworzył ich” (Rdz 1,27) w Instytucie Patrystycznym Augustinianum w Rzymie odbyło się doroczne spotkanie specjalistów z dziedziny starożytności chrześcijańskiej. W tym roku wystąpienia dotyczyły zagadnienia tożsamości płciowej widzianej oczyma autorów z pierwszych wieków chrześcijaństwa.
Bycie mężczyzną i kobietą jest cechą biologiczną, z którą jednak w ciągu wieków i w zależności od kultury połączono wiele oczekiwań społecznych i wartości symbolicznych. Mając na uwadze podejście społeczeństwa pogańskiego i judaizmu do tożsamości płciowej, poszczególne wystąpienia wskazywały na to, jak widziano i rozumiano rolę kobiety i mężczyzny w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.
Postawa Jezusa z Nazaretu pod wieloma względami była rewolucyjna. Także św. Paweł z jednej strony podkreśla równość mężczyzny i kobiety (por. Ga 3, 28), ale z drugiej sankcjonuje podporządkowanie kobiety mężczyźnie (por. 1 Tm 2, 8-15) oraz czyni z niego obraz i chwałę Boga (por. 1 Kor 11, 1-16). Stało to w sprzeczności z Księgą Rodzaju (por. 1, 27), która przypisuje obu płciom godność bycia imago Dei, czyli obrazem Boga.
W praktyce oznaczało to wprowadzenie pewnych działań i instytucji, które podkreślały lub prowadziły do powstawania nierówności płci, np. związek między męskością a sprawowaniem władzy. Z drugiej strony chrześcijaństwo stanęło w obronie godności i praw kobiety, idąc za przykładem Jezusa Chrystusa.
Doroczne spotkanie na Augustinianum, które w tym roku obchodzi 50-lecie swojej działalności, odbyło się już po raz 47. Zgromadziło ono specjalistów z wielu krajów, w tym także z Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.