Spotkanie w synagodze z autorką książki „Uratować tysiąc światów”
31 lipca 2021 | 15:40 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Publicystka i pisarka, wieloletnia dziennikarka Katolickiej Agencji Informacyjnej Alina Petrowa-Wasilewicz w synagodze w Chmielniku w piątek 6 sierpnia opowie o ratowaniu żydowskich dzieci przez polskie zakonnice podczas II wojny światowej, szczególnie przez s. Matyldę Getter.
Spotkanie autorskie będzie dotyczyło przede wszystkim książki „Uratować tysiąc światów” autorstwa Aliny Petrowej-Wasilewicz. To historia s. Matyldy Getter, polskiej zakonnicy ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, która podczas II wojny światowej ratowała żydowskie dzieci.
Podczas swego prawie stuletniego życia s. Matylda uczyła i wychowywała młodzież w placówkach edukacyjnych prowadzonych przez Zgromadzenie, opiekowała się sierotami, starcami, ubogimi rodzinami. Po wybuchu wojny, choć zbliżała się do 70. roku życia, kontynuowała służbę jako przełożona prowincji warszawskiej, współpracowała z podziemiem, czuwała nad placówkami Zgromadzenia.
W domu Zgromadzenia przy ulicy Hożej 53 znajdowali schronienie żydowscy uciekinierzy z getta, dzieci, żołnierze, księża. Matka Matylda i jej ponad 120 współsióstr uratowały tysiące ludzkich istnień.
Książka Aliny Petrowej -Wasilewicz posiada bogaty background historyczny i obyczajowy, a także stanowi zbiór świadectw tych, którzy dzięki pomocy sióstr ocaleli. To m.in. włocławski kapłan, ks. Piotrowski, który znalazł schronienie w domu sióstr po ucieczce z niemieckiego obozu, czy mała uciekinierka z getta Małgosia Acher.
Spotkanie w synagodze w Chmielniku rozpocznie się o godz. 15. Przed wydarzeniem będzie można nabyć książkę w promocyjnej cenie.
Alina Petrowa-Wasilewicz – laureatka nagrody dziennikarskiej im. Biskupa Jana Chrapka „Ślad”, jest dziennikarką oraz autorką kilkunastu książek. Publikowała m.in. na łamach „W drodze” i „Gościa Niedzielnego”. Od ponad 20 lat jest związana z Katolicką Agencją Informacyjną.
Spotkanie z publicystką jest organizowane w ramach programu „Patriotyzm Jutra 2021” i wsparcia ze strony Muzeum Historii Polski w Warszawie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.