Spotkanie władz COMECE i KEK z przedstawicielami czeskiej prezydencji w UE
08 grudnia 2022 | 17:58 | pb (KAI/COMECE) | Praga Ⓒ Ⓟ
Ekumeniczna delegacja katolickiej Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) i Konferencji Kościołów Europejskich (KEK) spotkała się 7 grudnia w Pradze w przedstawicielami czeskiej prezydencji w Unii Europejskiej z premierem Petrem Fialą na czele. Celem spotkania było omówienie koordynowanych przez nią działań w obliczu wyzwań stojących przed przed UE i jej obywatelami, związanych z wojną na Ukrainie, ciężką sytuacją uchodźców, a także zwiększonymi trudnościami społeczno-ekonomiczne wielu osób, rodzin i firm z powodu gwałtownie rosnących cen energii i wzrostu kosztów utrzymania.
Podzielając głębokie zaniepokojenie brutalną agresją militarną Rosji na Ukrainę, delegacja ekumeniczna, wyraziła uznanie dla politycznego, humanitarnego i finansowego wsparcia UE dla rozdartego wojną kraju i jego cierpiącej ludności. COMECE i KEK wyraziły nadzieję, że następna prezydencja UE [szwedzka, rozpoczynająca się w styczniu 2023 roku – KAI] będzie kontynuacją wysiłków czeskiego rządu na rzecz utrzymania jedności politycznej i wzmocnienia spójności społecznej w całej Europie w solidarności z tymi, którzy cierpią z powodu wojny na Ukrainie i jej dalekosiężnych konsekwencji.
„Jeśli Unia Europejska chce być globalnym aktorem na rzecz pokoju, nadszedł czas, aby działać, podejmując zdecydowane kroki w kierunku trwałego rozwiązania konfliktu opartego na dialogu, przy pełnym poszanowaniu prawa międzynarodowego i integralności terytorialnej Ukrainy”, stwierdziła delegacja.
Zwróciła uwagę, że rzeczywistość ukształtowana przez obecną wojnę nadała nowy rozmach polityce rozszerzenia UE. W związku z tym delegacja przypomniała o potrzebie wiarygodnej odpowiedzi decydentów na europejskie aspiracje Ukrainy, wraz z innymi krajami, zwłaszcza z Bałkanów Zachodnich.
COMECE i KEK, wraz z lokalnymi Kościołami w Czechach, opowiedziały się również za skoordynowaną unijną polityką migracyjną i azylową opartą na ochronie godności każdej osoby ludzkiej na wszystkich etapach podróży podejmowanych przez migrantów i uchodźców.
„Hojność okazywana uchodźcom z Ukrainy nie powinna być odosobnionym przypadkiem – stwierdziła delegacja – ale powielać się w przypadku migrantów i uchodźców przybywających z innych obszarów kryzysowych i szukających schronienia w UE”.
Podczas wymiany zdań z premierem Fialą przedstawiciele Kościołów wyrazili także poważne zaniepokojenie sytuacją najsłabszych członkami społeczeństw UE, dotkniętych negatywnymi skutkami pandemii COVID-19, a obecnie narażonych na dodatkowe obciążenia społeczno-ekonomiczne i zwiększony poziom ubóstwa z powodu na rosnące koszty życia.
W tym kontekście delegacja podkreśliła również znaczenie rozwiązania obecnej sytuacji nadzwyczajnej przez zapewnienie dostępnej i przystępnej cenowo energii, przy jednoczesnym promowaniu odpowiedzialnego zużycia energii i realizacji długoterminowego celu oraz sprawiedliwej i zrównoważonej transformacji.
Po spotkaniu z czeskim premierem delegację COMECE-KEK przyjęli członkowie Komisji ds. Europejskich czeskiego parlamentu, z jej przewodniczącym Ondrejem Benešíkiem. Podczas tego spotkania Kościoły wyraziły gotowość do połączenia wysiłków w walce z szerzeniem dezinformacji i niewłaściwym wykorzystywaniem religii, dwoma zjawiskami, które podsycają polaryzację w społeczeństwach europejskich, a także stanowią poważne wyzwanie dla wartości leżących u podstaw UE.
Spotkania z prezydencjami Rady UE wpisują się w długoletnią tradycję wspieraną przez artykuł 17 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który przewiduje otwarty, przejrzysty i regularny dialog między UE a Kościołami, stowarzyszeniami lub wspólnotami religijnymi.
Spotkanie z czeskim premierem było kontynuacją wcześniejszej wymiany opinii ze stałą przedstawicielką Czech przy Unii Europejskiej, ambasador Editą Hrdą w październiku 2022 roku.
W skład ekumenicznej delegacji weszli m.in. kard. Jean-Claude Hollerich, przewodniczący COMECE; abp Jan Graubner, przewodniczący czeskiej konferencji episkopatu; pastor Christian Krieger, przewodniczący KEK; pastorka Ivana Procházkova, wiceprzewodnicząca Czeskiej Ekumenicznej Rady Kościołów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.