Spotkanie z A. Michnikiem rozpoczęło festiwal „Dialog przeciw nienawiści”
05 marca 2019 | 10:32 | apis / pw | Kielce Ⓒ Ⓟ
Spotkanie z red. Adamem Michnikiem, opozycjonistą antykomunistycznym w latach 1968 – 1989, zainaugurowało II Festiwal Literatury Faktu i Poezji „Dialog przeciw nienawiści”, który odbywa się od 4 marca w Kielcach. Przebiegało ono pod hasłem „Okrągły Stół – spojrzenie po 30 latach. Czy dialogować warto, czy dialogować się opłaca”.
Na spotkanie z redaktorem naczelnym Gazety Wyborczej przybyli liczni kielczanie do siedziby Instytutu Kultury Spotkania i Dialogu w kamienicy przy ul. Planty 7. Organizator Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego zapytał gościa o to dlaczego jest tak cicho o Okrągłym Stole, mimo jubileuszu 30. rocznicy jego zorganizowania i obrad.
– Trzydzieści lat temu Okrągły Stół, to było rozwiązanie kwadratury koła. Stało się coś co było niewyobrażalne. Udało się rozmontować, a w konsekwencji zlikwidować ustrój autokratycznej dyktatury komunistycznej – wspominał uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Zdaniem członka KOR i „Solidarności”, dzisiaj władza i opozycja nie mają w sobie klimatu okrągłostołowych.
– Opozycja się tym nie chwali, bo nie ma potrzeby mówienia o kompromisie. Mobilizuje się przed wyborami. A władza nie ma ochoty zawierać kompromisu z tymi zdrajcami. Przy Okrągłym Stole najważniejszy był interes Polski, a nie czyjś partykularny – wyjaśniał były opozycjonista antykomunistyczny.
W trakcie dyskusji z publicznością Adam Michnik zwrócił uwagę na to, że na obecnej scenie politycznej w Polsce Kościół, ku niepokojowi i zmartwieniu wielu ludzi, coraz częściej staje się instytucją lobbystyczną dla partii rządzącej. – PiS traktuje Kościół jako taką protezę do walki o władzę. W dużej mierze nasz Kościół, nie cały, gdyż jest podzielony, daje się tak traktować – mówił publicysta.
Drugiego dnia festiwalu we wtorek 5 marca o psychologii Okrągłego Stołu mówić będą profesorowie Janusz Grzelak – wiceminister edukacji rządzie Tadeusza Mazowieckiego, Janusz Reykowski – przewodniczący z ramienia Biura Politycznego PZPR zespołu ds. reform politycznych podczas obrad okrągłostołowych i Adam Leszczyński – redaktor „Krytyki Politycznej”.
Przy okazji odbędzie się kielecka premiera nowo wydanej książki pt. „Psychologia Okrągłego Stołu”. Zawiera ona zapis rozmów pomiędzy ludźmi zaangażowanymi bezpośrednio i pośrednio w „Okrągły Stół”(Janusz Reykowski i Janusz Grzelak) oraz komentatorów prezentujących różne punkty widzenia: psychologiczny – (Mirosław Kofta), historyczny – (Andrzej Friszke) i społeczny – (Wiktor Osiatyński).
Uczestnikami kolejnych spotkań festiwalowych, które odbywać się do 21 marca będą m.in.: Anna Bikont, Olga Tokarczuk, Ewa Lipska, dr Michał Rusinek, Józef Hen, prof. Janusz Reykowski, Andrzej Kuroń, Grażyna Staniszewska, Zbigniew Bujak, Henryk Wujec, Władysław Frasyniuk, prof. Janusz Grzelak, prof. Adam Leszczyński, Paula Sawicka, Małgorzata Szejnert, Grzegorz Gauden, prof. Mirosław Kofta.
Wystąpią wybitni aktorzy Jerzy Trela, Maja Komorowska, Bożena Stachura, Magdalena Smalara. Zaprezentowana zostanie nowowydana książka pt. „Psychologia Okrągłego Stołu”. Odbędzie się także projekcja filmu pt. „Dobra zmiana” w reżyserii dr. Konrada Szołajskiego.
Festiwal zakończy spotkanie z dominikaninem o. Ludwikiem Wiśniewskim OP, który spróbuje odpowiedzieć na pytanie, czy w dzisiejszym świecie można skutecznie działać, nie wchodzić w układ ze złem, pozwalając sobie na stosowanie złych środków uświęcających dobry cel.
Organizatorem jest Stowarzyszenie im Jana Karskiego. Wszystkie wydarzenia odbywać się będą w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu. Wstęp na wydarzenie jest za darmo, ale za okazaniem specjalnych wejściówek, które można uzyskać u organizatorów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.