Sprawa ks. Dymera pokazuje, jak bardzo w Kościele potrzebujemy modlitwy i pokuty
18 lutego 2021 | 06:00 | tk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Gorszące wydarzenia związane ze sprawą ks. Dymera pokazują, jak bardzo w Kościele potrzebujemy modlitwy przebłagalnej i szczerej pokuty za grzech wykorzystywania seksualnego osób małoletnich – powiedział KAI ks. dr Piotr Studnicki. – Podjęcie modlitwy i pokuty jest naszym świętym obowiązkiem – podkreśla kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
Pod hasłem „Wspólnota ze Zranionymi” w całej Polsce obchodzony będzie w piątek, 19 lutego, kolejny Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich.
Publikujemy komentarz ks. dr Piotra Studnickiego dla KAI:
Ostatnie bolesne i gorszące wydarzenia związane z kościelnym postępowaniem w sprawie ks. Dymera pokazują jak bardzo w Kościele potrzebujemy modlitwy przebłagalnej i szczerej pokuty za grzech wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. Obok pomocy psychoterapeutycznej osobom pokrzywdzonym, uczciwych procesów, które służą sprawiedliwemu ukaraniu sprawców przestępstw i zaniedbań oraz szeregu działań prewencyjnych zapobiegającym takim zdarzeniom w przyszłości, potrzebne są także działania duszpasterskie.
Im głośniejsze są skandale, im donioślejszy staje się krzyk osób skrzywdzonych zbrodnią przestępstw seksualnych oraz zgorszonych przewlekłością postępowań czy zaniedbaniami przełożonych kościelnych, z tym większym przekonaniem w pierwszy piątek Wielkiego Postu we wspólnocie Kościoła powinniśmy podjąć modlitwę, pokutę i post. Straszne przestępstwo wykorzystania seksualnego osoby małoletniej dla ludzi wierzących jest również ogromnym grzechem, który dewastuje życie skrzywdzonego człowieka, obraża Boga, osłabia wiarę zgorszonych ludzi, a w konsekwencji niszczy wspólnotę Kościoła. Skrzywdzeni we wspólnocie Kościoła mają prawo liczyć na duchowego wsparcia całej wspólnoty. Podjęcie modlitwy i pokuty jest naszym świętym obowiązkiem.
Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich został ustanowiony przez Episkopat Polski w 2016 r. Pierwszy raz był przeżywany w Kościele w Polsce w 2017 r. Jest to odpowiedź na apel papieża Franciszka, by także w taki duchowy sposób zareagować na kryzys, który przeżywamy w Kościele.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.