Sprawy małżeństwa i rodziny są fundamentalne
29 października 2013 | 09:45 | mr / pm Ⓒ Ⓟ
Trzeba z dobrą nowiną o małżeństwie i rodzinie docierać do wszystkich zakątków, te sprawy są fundamentalne – mówił bp Romuald Kamiński podczas konferencji nt. zapobiegania ryzykownym zachowaniom młodzieży, która odbyła się 28 października Ełckim Centrum Kultury.
Konferencja pt. „Profilaktyka zintegrowana w kształtowaniu charakteru i zapobieganiu ryzykownym zachowaniom młodzieży” była kolejnym ze spotkań zapoczątkowanych w maju wykładem Gabriele Kuby na temat coraz bardziej obecnej w krajach Europy Zachodniej ideologii gender.
Bp Romuald Kamiński zauważył, że od momentu uchwalenia Karty Praw Człowieka rozpoczął się wytężony wysiłek ludzi dobrego serca, którzy postanowili wygrać batalię o wielkość i świętość małżeństwa i rodziny. – To, co staramy się czynić, jest ukierunkowane na sprawy małżeństwa i rodziny. To uznaliśmy za sprawy fundamentalne i od tego nie ma odstępstwa. Trzeba z tą dobrą nowiną o małżeństwie i rodzinie dotrzeć do wszystkich zakątków i o to was bardzo proszę – mówił bp Kamiński.
Konferencja była też podsumowaniem warsztatów prowadzonych przez Beatę i Marcina Mądry z młodzieżą, małżeństwami, nauczycielami od piątku w parafii św. Tomasza Apostoła w Ełku. Podczas tych spotkań para nie ukrywała, że ich doświadczenia życiowe pomimo dwunastoletniego stażu małżeńskiego są już bogate w cierpienia, radość, zmagania z trudnościami życia. Jednak tłumaczyli, że w każdej sytuacji człowiek wierzący znajdzie łaskę Boga i doświadczy Jego miłości.
Wśród młodzieży mówili o czystości jako wartości, która chroni ich młode życie i przygotowuje do odpowiedzialności w dorosłym życiu. „Zaczęliśmy mówić w szkołach do młodzieży, gdy koleżanka zadzwoniła do nas z pytaniem czy znamy jakieś małżeństwo, które czas przedślubny przeżyły bez współżycia, bo jej uczniowie nie wierzą, że są ludzie żyjący tymi wartościami. Zgłosiliśmy się sami i tak się zaczęła nasza droga apostołowania” – wspominają prelegenci. Beata Mądry podkreśliła, że mądry człowiek uczy się na cudzych błędach, a głupi będzie uczył się na swoich, dlatego też dużo czyta i poszukuje rozwiązań, bo sama była wychowywana do wolności, a nie do wartości.
Marcin Mądry jest także profilaktykiem programu „Archipelag Skarbów”, który jest już realizowany w wielu gimnazjach. Jest to profilaktyka zintegrowana w kształtowaniu charakteru i zapobieganiu ryzykownym zachowaniom młodzieży, opracowanym przez dr. Szymona Grzelaka. Ten program – zauważył Marcin Mądry – wpisuje się w budowę cywilizacji miłości. „Młody człowiek jak dostanie dobro, to potrafi je oddać. Chcąc uczyć młodych mądrego stylu życia, sami musimy być tego przykładem” – mówił prelegent.
Ks. dr Tadeusz Guz z KUL w swoim wystąpieniu wykazał, że tylko w Bogu człowiek może odnaleźć odpowiedzi na pytania o sens swego istnienia. „Byt człowieka jest darem Boga i te prawdę trzeba na nowo odzyskać, aby cieszyć się życiem. Czy my mamy świadomość, że taki człowiek – każdy z nas – przychodzi tylko jeden w całej ludzkości. Człowiek jest tak wielki, że on swoją wielkością przekracza kosmos” – wyjaśniał ks. Guz. Tłumaczył także, że dzisiejszy świat, jak nigdy dotąd w historii, dąży do usunięcia z życia człowieka Boga, czego przykładem jest ideologia gender. Zachęcał do budowania na Bogu. „Do wiecznego Ełku nie wejdziemy, jeżeli nie będziemy budować na Bogu” – zakończył wystąpienie profesor.
Uczestnicy mogli zaopatrzyć się w dobrą książkę, aby poddać refleksji omawiane tematy. Organizatorzy zapewniają, że kolejne spotkania są już przygotowywane.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.