Kwietne dywany w Spycimierzu na Boże Ciało
14 czerwca 2017 | 10:04 | Spycimierz / ks. an / bd Ⓒ Ⓟ
Jedną z barwniejszych procesji, które odbywają się w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest ta organizowana w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Spycimierzu (diecezja włocławska), słynącej z najstarszej w Polsce tradycji układania pięknych dywanów kwiatowych na Boże Ciało. Tegorocznej Mszy św. będzie przewodniczył i procesję poprowadzi bp Józef Zawitkowski z Łowicza.
Msza św. w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa 15 czerwca rozpocznie się w Spycimierzu o godz. 17.00, a po niej wyruszy procesja Bożego Ciała. Po dywanie usypanym z kolorowych kwiatów przechodzi Chrystus ukryty w Najświętszym Sakramencie, a za Nim rzesze wiernych manifestujące w ten sposób swoją wiarę w wielką Tajemnicę Ciała i Krwi Pańskiej. Tegorocznej Mszy św. będzie przewodniczył i procesję poprowadzi bp Józef Zawitkowski z Łowicza.
W parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Spycimierzu mieszkańcy wraz z rodzinami i przyjaciółmi ubierają całą trasę procesji Bożego Ciała kwiatami. Są to wzory i dekoracje głównie z kwiatów, uzupełnione kolorowymi liśćmi, szyszkami, czy nasionami zebranymi z ogrodów, łąk, pól i lasów.
O barwnej tradycji mówi nawet miejscowa pieśń: „Od dwóch stuleci zgodnie z tradycją, wierny lud zmierza w Twe, Jezu, Święto Bożego Ciała do Spycimierza”.
Od rana całe rodziny, począwszy od najmłodszych dzieci aż po najstarszych seniorów angażują się, by jak najpiękniej ustroić liczącą ponad kilometr trasę procesji. Dekoracja nigdy nie jest taka sama, gdyż wiele zależy od pogody i kwitnących w danym czasie kwiatów.
Boże Ciało jest świętem ruchomym i przypada dokładnie 60 dni po Wielkanocy, czyli od 21 maja do 24 czerwca, co w przypadku kwitnienia kwiatów w ogrodach i na łąkach stanowi całą epokę. To z kolei sprawia, że wzory i kolorystyka nigdy się nie powtarzają. Wielu gości przybywa do Spycimierza tylko dla obejrzenia samych dywanów i procesu ich powstawania.
Początków tego zwyczaju w parafii Spycimierz trzeba szukać w silnym kulcie Eucharystii. Zapewne musiał być tu kapłan, który bardzo mocno zaszczepił w ludziach umiłowanie Eucharystii. Wielki trud parafian świadczy również dzisiaj o ich głębokiej czci dla Najświętszego Sakramentu i przywiązaniu do tradycji ojców.
Tegoroczna uroczystość przypada 15 czerwca. Msze św. sprawowane są o godz. 9.00, 11.30 i 17.00. Główna Msza św., jak co roku sprawowana jest po południu o godz. 17.00, po jej zakończeniu wyrusza procesja trasą kwietnych dywanów.
W tym roku parafia podjęła wspólnie z burmistrzem Miasta i Gminy Uniejów procedurę wpisania uroczystości Bożego Ciała w Spycimierzu i kwietnych dywanów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Depozytariuszem tego wniosku jest założone w ubiegłym roku i zatwierdzone 2 maja ub. roku w Krajowym Rejestrze Sądowym Parafialne Stowarzyszenie „Spycimierskie Boże Ciało”.
Głównym celem Stowarzyszenia jest aktywne podtrzymywanie wśród parafian ponad dwustuletniej tradycji układania dywanów kwiatowych oraz dbałość o religijny wymiar i sakralny charakter uroczystych obchodów Bożego Ciała w Spycimierzu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.