Średniowieczne dokumenty kościelne na wystawie na rynku w Mławie
03 października 2023 | 15:25 | eg | Mława Ⓒ Ⓟ
Zdjęcia średniowiecznych dokumentów papieskich, królewskich i klasztornych obejrzeć można na wystawie przed ratuszem w Mławie (diecezja płocka). Najstarszy dokument, to fundacja klasztoru cystersów przez Zbiluta w Łeknie z 1153 r. Historyczne dokumenty, w tym dotyczące diecezji płockiej, pochodzą z oddziałów Archiwów Państwowych w Polsce.
Ekspozycja historycznych dokumentów została sprowadzona do Mławy z inicjatywy lokalnego oddziału Archiwum Państwowego. Została przygotowana w ramach wewnętrznego, ogólnopolskiego projektu Polskich Archiwów Państwowych. W Mławie stanęła przed ratuszem, w sąsiedztwie pomnika św. Wojciecha, patrona miasta.
Każdy z 33 oddziałów Archiwum Państwowego przekazał na wystawę najstarszy z przechowywanych przez siebie obiektów. Na wystawie znalazły się m.in. średniowieczne dokumenty papieskie, królewskie, klasztorne, miejskie i cechowe, sygnowane przez takie osobistości jak Hadrian IV, Grzegorz IX, Jan XXII, Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki czy Zygmunt August.
Wśród nich znajduje się na przykład pismo wydane w Rzymie 18 kwietnia 1155 roku, w którym papież Hadrian IV „bierze pod opiekę klasztor kanoników regularnych w Czerwińsku wraz z jego dobrami w Płocku, Czersku i Nasielsku”.
Najstarszy dokument prezentowany na wystawie to fundacja klasztoru cystersów przez Zbiluta w Łeknie z 1153 r. Przechowywany jest w Archiwum Państwowym w Poznaniu. Najmłodszy, przekazujący władzę Józefowi Piłsudskiemu po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pochodzi z roku 1918. Przechowuje go Archiwum Akt Nowych.
Na wystawie znajdują się także dokumenty sądowe, hipoteczne i rodzinne. Część z nich została wpisana na Światową lub Krajową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”. Można ją oglądać do 13 października.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.