Środa – bazylika św. Pawła za Murami
14 marca 2018 | 07:41 | Paweł Żulewski Ⓒ Ⓟ
Bazylika św. Pawła za Murami to najbardziej oddalony od centrum Rzymu kościół stacyjny. Znajduje się, jak wskazuje nazwa, poza murami starożytnego miasta.
Świątynię wybudowano wokół grobu, w którym pochowano ciało Apostoła Narodów. Kilka kilometrów od świątyni znajduje się miejsce, gdzie ścięto męczennika.
Wpierw była to niewielka świątynia wybudowana w IV wieku na polecenia Konstantyna. Jeszcze w tym samym stuleciu cesarz Teodozjusz polecił rozbudować bazylikę, która była celem licznie przybywających Rzymu pielgrzymów.
Przez stulecia bazylika była wielokrotnie przebudowywana i dekorowana przez najwybitniejszych rzymskich artystów. Pietro Cavalini stworzył mozaiki przedstawiające sceny z życia św. Pawła i ozdobił fasadę bazyliki, natomiast Arnolfo di Cambio postawił nad ołtarzem baldachim. Utalentowani weneccy specjaliści od mozaik udekorowali apsydę wyobrażeniem Chrystusa siedzącego na tronie w otoczeniu świętych Piotra, Pawła, Andrzeja i Łukasza.
Cenne i zachwycające wnętrze zostało zniszczone w 1823 r.na skutek pożaru. Starania, by odbudować świątynię podjął papież Grzegorz XVI. Dziś bazylika św. Pawła, zdumiewa prostotą i pięknem, świetnie przypominającą wnętrze z czasów cesarza Konstantyna. Od średniowiecza pieczę nad świątynią sprawują ojcowie benedyktyni.
Czytaj także: Stacje Wielkiego Postu – pielgrzymka szlakiem kościołów stacyjnych
***
W środę, 14 marca liturgie stacyjne odprawiane są:
Warszawa: parafia Św. Franciszka z Asyżu, ul. Hynka 4a
Kraków: kościół pw. Nawrócenia św. Pawła, ul. Stradom
Poznań: kościół św. Marcina, ul. Św. Marcin 13
Lublin: parafia św. Maksymiliana Kolbe, ul. Droga Męczenników Majdanka 27
Łódź: parafia Najświętszego Zbawiciela, al. Włókniarzy 187
***
Zapraszamy do przesyłania zdjęć z sprawowanych w polskich miastach liturgii stacyjnych. Stwórzmy wspólnie wielkopostną galerię, która złoży się na duchową mapę największych polskich miast. Zdjęcia kościołów stacyjnych prosimy o przesyłanie na adres mailowy: ekai@ekai.pl. W wiadomości prosimy o umieszczenie zgody na wykorzystanie fotografii:
Wyrażam zgodę na nieodpłatną publikację niniejszych fotografii przez Katolicką Agencję Informacyjną Sp. z o.o. na portalu internetowym www.eKAI.pl, bezterminowo, z zastrzeżeniem oznaczenia fotografii w następujący sposób: ….. (np. imię i nazwisko, inicjał, nazwa instytucji).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.