Drukuj Powrót do artykułu

Środowiska powołaniowe na Jasnej Górze

12 maja 2018 | 15:38 | mag | Częstochowa Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Mazur / BP KEP

Na Jasnej Górze odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Osób Powołanych i Wspierających Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego. W tym roku przeżywana była pod hasłem „Napełnieni Duchem Świętym”. Jednym z tematów podejmowanych w czasie zjazdu było zagadnienie młodzieży, ich wiary oraz rozeznawaniu powołania w kontekście zbliżającego się Synodu.

W czasie Mszy św. w bazylice jasnogórskiej bp Marek Solarczyk podkreślił, że życie powołaniem to życie z Bogiem i w oparci o Jego moc, a nie słabe i ograniczone ludzkie siły. – Człowiek może nawet być bardzo zaangażowany, otwarty, może doskonale wykorzystywać swoje talenty, ale zawsze będzie to tylko jego ludzkie działanie. By to co czyni przynosiło prawdziwe, trwałe owoce – potrzebna jest moc Boga, która przewyższa wszelkie oczekiwania, moc która jest w stanie wszystko przemienić – przekonywał duchowny. Zachęcał jednocześnie uczestników pielgrzymki, by stając przed tronem Maryi otwierali swoje serca na Boga i moc jego łaski.

Delegat KEP ds. Powołań zwrócił również uwagę na wartość wspólnoty, jako przestrzeni doświadczania żywej obecności Boga. – Dotknięcie dłoni drugiej osoby, jej uśmiech, wymiana zdań jest wyrazem czegoś o wiele bogatszego – tajemnicy w której człowiek przygarnia drugiego, bierze za niego odpowiedzialność polecając w modlitwie Bogu. Jest to tajemnica w której towarzyszymy drugiej osobie swoim słowem, ale przede wszystkim darem błogosławieństwa, by to Bóg go prowadził swoimi drogami, by to Pan go umacniał – tłumaczył bp Solarczyk.

Na zakończenie nawiązał do dzieła peregrynacji kopii Jasnogórskiego Wizerunku po kraju, który 14 maja 1957 roku papież Pius XII poświęcił, a od 26 sierpnia 1957 rozpoczął on nawiedzać kolejne parafie w Polsce. – Opuszczając to święte miejsce jakim jest Jasna Góra bądźmy niczym kolejne wizerunki peregrynacji. Bóg nam pobłogosławi. Nieśmy więc jego łaskę w swoich sercach. Pan będzie się nią posługiwał, by zarówno nas przemieniać jak i przez nas będzie realizował swoje dzieła w innych – przekonywał bp Solarczyk Zachęcał również uczestników zjazdu by coraz bardziej stawali się podobni do Najświętszej Maryi Panny ich Niebieskiej Matki.

W pielgrzymce uczestniczyli rodzice, rodzeństwo, stowarzyszenia, towarzystwa i przyjaciele wspierający powołania.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.