Środowisko akademickie pożegnało kard. Mariana Jaworskiego
11 września 2020 | 06:00 | md / hsz | Kraków Ⓒ Ⓟ
W kolegiacie św. Anny w Krakowie odbyło się w czwartek pożegnanie pierwszego rektora Papieskiej Akademii Teologicznej. – Dziękujemy za łączenie w swoim myśleniu, mówieniu i działaniu mądrości ze świętością, wiary i rozumu, religii i nauki, filozofii i teologii, filozofii i pozostałych nauk – mówił podczas Mszy św. bp Ignacy Dec.
Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski. W krakowskiej świątyni akademickiej zgromadzili się kard. Stanisław Dziwisz, metropolita lwowski obrządku łacińskiego abp Mieczysław Mokrzycki, sekretarz KEP bp Artur Miziński, abp Wiktor Skworc, abp Grzegorz Ryś, bp Grzegorz Kaszak, bp Kazimierz Górny, bp Paweł Socha, bp Marian Rojek, bp Jan Wątroba, bp Jan Zając, ukraińscy biskupi Marian Buczek i Edward Kawa, przedstawiciele krakowskich uczelni oraz rodzina zmarłego.
Na początku Mszy św. abp Marek Jędraszewski odczytał telegram kondolencyjny papieża Franciszka. „W sercach tych, którzy go znali, zapisał się jako człowiek niezwykle prawy, szczery, odważny, a przede wszystkim miłujący Kościół. Pozostawił po sobie godne świadectwo gorliwości kapłańskiej, erudycji, wierności Ewangelii i odpowiedzialności za wspólnotę wierzących” – napisał Ojciec Święty.
Homilię wygłosił biskup senior diecezji świdnickiej Ignacy Dec, który nazwał zmarłego kardynała średniowiecznym określeniem „philosophorum decus et theologorum princeps”, czyli „ozdobą filozofów i księciem teologii”. – Jego umysł i serce ukształtowały głównie trzy wybijające się w latach powojennych środowiska filozoficzno-teologiczne w Polsce: krakowskie, lubelskie i warszawskie – przypominał.
Bp Dec podkreślał, że dla kard. Jaworskiego prawdy wiary, zawarte w Bożym objawieniu i przybliżane przez teologię, były także prawdą filozofii, „prawdą, która wyrasta z zadumy nad światem i nad człowiekiem”. Zauważył, że w obejmującym 70 lat kapłańskim, biskupim i kardynalskim okresie życia znajdują się dwie katedry: akademicka oraz biskupia i kardynalska.
– Stąd też można powiedzieć, że ksiądz kardynał był człowiekiem Kościoła i nauki, był kapłanem, biskupem i kardynałem, i jednocześnie nauczycielem akademickim, profesorem – dodał.
Kaznodzieja scharakteryzował trzy obszary zaangażowania zmarłego hierarchy: naukowo- badawczy, dydaktyczno-organizacyjny oraz działalność na rzecz nauki katolickiej w Polsce.
Mówiąc o działalności naukowej kard. Jaworskiego, bp Dec podkreślał, że inspirując się myślą Romano Guardiniego, Maxa Schelera, Alberta Dondeyne’a i innych fenomenologów, stał się on na gruncie polskim „pionierem nowego sposobu uprawiania filozofii religii”. – Zafascynował go fenomen przeżycia religijnego jako zjawiska jedynego w swoim rodzaju, nie dającego się zredukować do innych. To samo dotyczyło samej religii jako szczególnego sposobu egzystencji ludzkiej – wyjaśniał. Zaznaczył, że wbrew niektórym myślicielom, kard. Jaworski uważał, iż „filozofia i religia – nie utożsamiając się bynajmniej – przenikają się wzajemnie i że tym samym teoria dwóch prawd w problematyce Boga nie jest możliwa”.
Dodał ponadto, że kard. Jaworski interesował się filozofią człowieka, a inspiracją i bodźcem do refleksji antropologicznej były analizy personalistyczne kard. Karola Wojtyły zawarte w dziele „Osoba i czyn”. – Kard. Jaworski może być uważany za przedstawiciela tzw. antropologii integralnej, w której ma miejsce połączenie fenomenologii człowieka z metafizyką człowieka, filozofii świadomości z filozofią bytu, podejścia przedmiotowego z podejściem podmiotowym – mówił.
Bp Dec wymienił zasługi kard. Jaworskiego dla nauki katolickiej w Polsce. Przypomniał, że będąc sekretarzem Komisji Episkopatu do Spraw Nauki oraz Rady Naukowej KEP prowadził rozmowy z ówczesnymi władzami oświatowymi, skutecznie zabiegając o zagwarantowanie tożsamości kościelnych wyższych uczelni przez uznanie ich podmiotowości prawnej i uregulowanie ich statusu prawno-publicznego.
Emerytowany biskup świdnicki przywołał również wkład kard. Jaworskiego w odrodzenie życia religijnego katolików na Ukrainie oraz struktur diecezjalnych i hierarchii Kościoła rzymskokatolickiego. – Jest to dzieło nie do przecenienia. W obecnej sytuacji narodowej i wyznaniowej wymagało ono niezwykłej delikatności, mądrości, roztropności i cierpliwości – ocenił.
Na koniec bp Dec zwrócił się do zmarłego kardynała. – Dziękujemy Panu Bogu za ciebie, za to, co Bóg przez ciebie uczynił dla Kościoła, dla Krakowa, dla Polski, dla Ukrainy, dla polskiej nauki. Dziękujemy tobie za przykład ufnej, pokornej wiary i ogromnej wiedzy, która w połączeniu z wiarą była mądrością, którą nas obdarzałeś – mówił. – Czyniłeś to z klasą, z wielką pokorą wobec Pana Boga i ludzi, wobec prawdy, dobra i piękna – dodał.
– Dziękujemy za łączenie w swoim myśleniu, mówieniu i działaniu mądrości ze świętością, wiary i rozumu, religii i nauki, filozofii i teologii, filozofii i pozostałych nauk – zakończył.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.