Drukuj Powrót do artykułu

Flisacy modlili się o bezpieczny sezon

22.04.2018 , eb, jg, Sromowce Ⓒ ℗

Sample Fot. wikipedia

Flisacy z całymi rodzinami modlili się dziś o bezpieczny sezon. Na przystani w Sromowcach – Kątach została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Spływ przełomem Dunajca jest atrakcją na skalę europejską.

W Mszy św. na przystani flisackiej uczestniczyła również wicepremier Beata Szydło. Byli również turyści.
„Fakt, że rozpoczynamy nowy sezon flisacki w imię Boże, uświadamia nam jeszcze wyraźniej, iż praca człowieka jest uczestnictwem w stwórczym dziele Boga – jest kontynuacją dzieła stworzenia opisanego na pierwszych kartach Biblii” – mówi biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Biskup poprosił flisaków, by przewożąc ludzi starali się otwierać ich oczy i uszy na piękno stworzenia, a także na jego Stwórcę. „Uczcie szacunku wobec przyrody, a w konsekwencji podziwu i miłości dla Boga Stworzyciela. To jest wasza szansa do składania świadectwa wiary, do czego wzywa nas Zmartwychwstały Chrystus” – podkreśla bp Jeż.

Turyści mogą już korzystać ze spływu przełomem Dunajca do Szczawnicy lub dłuższą trasą do Krościenka.
„Moim zdaniem jest to najpiękniejsze miejsce w polskich górach. Flisacy są znawcami historii i okolicy. Potrafią umilić czas podczas spływu ” – mówi Jerzy Regiec, prezes Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich.

Ponad 50 łodzi czeka już na turystów. W poprzednim sezonie z tej atrakcji turystycznej w Pieninach skorzystało prawie 320 tysięcy osób.

Trasa do Szczawnicy ma ok. 18 km, a jej przepłynięcie zajmuje dwie godziny. Do Krościenka spływ trwa prawie trzy godziny, bo to ok. 23 km. Trasa spływu wiedzie najbardziej malowniczymi terenami Pienińskiego Parku Narodowego.

Pierwsze wzmianki o spływie Przełomem Dunajca pochodzą z XV i XVI wieku. Gospodarze zamków w Niedzicy i Czorsztynie wozili wtedy swoich gości łodziami po Dunajcu. W 1832 r. właściciel Szczawnicy Józef Szalaj rozpoczął zorganizowane przewozy turystów. Flisacy oszacowali, że w ostatnich 70 latach na łodziach płynęło 9 mln 174 tys. osób.

Wersja do druku

Przeczytaj także

22 kwietnia 2018 16:29

Jesteśmy wezwani, aby poznać Jezusa

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.