Drukuj Powrót do artykułu

Stacje Wielkiego Postu – pielgrzymka szlakiem kościołów stacyjnych

14.02.2018 , Warszawa / mip Ⓒ ℗

Sample KAI

W Polsce wielkopostne pielgrzymki do stacyjnych kościołów to zwyczaj młody, który z każdym rokiem zdobywa coraz większą popularność. Wyznaczonym szlakiem podążają już wierni Warszawy, Krakowa, Poznania, Lublina i Łodzi. W Wielkim Poście zapraszamy w duchową podróż po Rzymie, gdzie liturgie stacyjne znane były już w IV wieku. W serii przygotowanej na ten szczególny okres liturgiczny przyjrzymy się ważnym dla chrześcijan miejscom na mapie Wiecznego Miasta.

Wielki Post to okres duchowego przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy. To także czas wyciszenia, refleksji oraz odkrycia na nowo mocy płynącej z Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa był to dla neofitów moment przygotowania do przyjęcia chrztu, a dla grzeszników – czas pokuty.

O wyjątkowości tego okresu świadczą również wielkopostne zwyczaje i tradycje. Wśród nich starożytny, do dziś praktykowany w Rzymie oraz wielu miastach świata – również w Polsce – zwyczaj pielgrzymowania do kościołów stacyjnych. I choć dzisiejsza formuła pielgrzymek mocno odbiega od pierwotnej idei liturgii stacyjnych, to ciągle są one spoiwem łączącym lokalną wspólnotę Kościoła.

Kościołami stacyjnymi Rzymu były świątynie, w których szczególnie rozwijał się kult męczenników. Kościoły wyznaczał Ojciec Święty. Grzegorz Wielki na przełomie VI i VII w. zorganizował system stacyjny w Rzymie, czyli wyznaczył kościoły na określone dni oraz liturgię, jaką należy odprawić. Na każdy dzień Wielkiego Postu przypadał inny kościół, a lista ta w ciągu wieków była zaledwie nieznacznie modyfikowana, co jest możliwe tylko w Wiecznym Mieście.

Podczas tegorocznego Wielkiego Postu zapraszamy Czytelników portalu eKAI.pl do wspólnej wędrówki szlakiem kościołów stacyjnych. Codziennie prezentować będziemy jedną świątynię Rzymu, w której celebrowano stacyjną liturgię. Przewodnikiem po kościołach stacyjnych Rzymu będzie – dzięki uprzejmości wydawnictwa Rosikon Press – wydana w 2013 r. książka Hanny Suchockiej „Rzymskie pasje. Kościoły Stacyjne Wiecznego Miasta”, której III wydanie niebawem pojawi się na księgarnianych półkach.

W ramach wielkopostnej inicjatywy „Stacje Wielkiego Postu” będziemy przyglądać się także polskim kościołom stacyjnym. Wskażemy, gdzie w danym dniu modlić będą się wierni Warszawy, Krakowa, Poznania, Lublina i Łodzi – gdzie takie pielgrzymowanie odbywa się również dzisiaj. Relacje ze stacyjnych liturgii zamieszczać będziemy w specjalnym wielkopostnym serwisie.

Zapraszamy także Was, Drodzy Czytelnicy, do przesyłania zdjęć z sprawowanych w Waszych miastach liturgii stacyjnych. Stwórzmy wspólnie wielkopostną galerię, która złoży się na duchową mapę największych polskich miast. Zdjęcia kościołów stacyjnych prosimy o przesyłanie na adres mailowy: ekai@ekai.pl. W wiadomości prosimy o umieszczenie klauzuli zgody na wykorzystanie fotografii:

Wyrażam zgodę na nieodpłatną publikację niniejszych fotografii przez Katolicką Agencję Informacyjną Sp. z o.o. na portalu internetowym www.eKAI.pl, bezterminowo, z zastrzeżeniem oznaczenia fotografii w następujący sposób: ….. (np. imię i nazwisko, inicjał, nazwa instytucji).

Szlakiem kościołów stacyjnych Rzymu:

Na początek Wielkiego Postu święta Sabina
Czwartek po Popielcu – kościół św. Jerzego
Piątek po Popielcu – u świętych Jana i Pawła
Sobota u świętego Augustyna

Pierwsza niedziela na Lateranie
Poniedziałek u św. Piotra w okowach
We wtorek u św. Anastazji
Środa w bazylice Matki Bożej Większej
Czwartek – św. Wawrzyniec
Piątek w kościele świętych Apostołów

Szlakiem kościołów stacyjnych w Polsce:

Wielkopostne Kościoły Stacyjne w Warszawie [program]
Wielkopostne kościoły stacyjne w Krakowie [program]
Wielkopostne kościoły stacyjne w Poznaniu [program]
Wielkopostne kościoły stacyjne w Lublinie [program]
Wielkopostne Kościoły Stacyjne w Łodzi [program]

Wersja do druku

Przeczytaj także

14 lutego 2018 22:08

Ekspert KEP: konieczna jest narodowa strategia ochrony dzieci

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.