Stalowa Wola: „Człowiek, kapłan, patriota” – sesja poświęcona abp. Tokarczukowi
25 października 2016 | 21:48 | apis Ⓒ Ⓟ
Sesja naukowa pt. „Człowiek, kapłan, patriota” poświęcona abp. Ignacemu Tokarczukowi odbyła się 25 października, w siedzibie Fundacji Uniwersyteckiej w Stalowej Woli. Wspominany duchowny zyskał miano „biskupa niezłomnego”. W 2016 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.
Podczas spotkania zaprezentowano dwie książki: „Kochałem tych ludzi całym sercem i oddaniem” – zapis osobistych wspomnień arcybiskupa z lat 1918 – 1976 oraz „Abp Ignacy Tokarczuk we wspomnieniach” pod redakcją Mariusza Krzysztofińskiego.
W sympozjum uczestniczyli: księża, członkowie NSZZ „Solidarność” Ziemia Sandomierska, studenci KUL, uczniowie stalowowolskich szkół oraz przedstawiciele władz samorządowych.
O swoim mentorze i przyjacielu opowiadał zebranym biskup senior Edward Frankowski. „Abp Ignacy Tokarczuk to była wyjątkowa osoba. Wiele mu zawdzięczam. Przede wszystkim to, iż mi zaufał. Był bardzo zainteresowany całą moją duszpasterską działalnością. Zaufał mi także, gdy tworzyliśmy Solidarność. Abp Tokarczuk ciszył się wielkim autorytetem. Był człowiekiem mocnego charakteru i wrogiem socjalistycznego systemu. Mówił nam wprost: „Kto im uwierzył, już został oszukany” – wspominał duchowny.
Zdaniem dr. Mariusza Krzysztofińskiego, głównego specjalisty z Oddziału IPN w Rzeszowie, abp Ignacy Tokarczuk był kapłanem, który swoją posługą oddziaływał nie tylko na to, co się działo w diecezji przemyskiej, ale także i w całym kraju. „Mówi się, że obok kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II, był tym człowiekiem, który szczęśliwie przeprowadził Polaków przez okres komunistycznego zniewolenia. Zawsze uważał, iż do końca należy bronić prawdy, głosił bezkompromisowe kazania, uważany był za zdecydowanego przeciwnika komunizmu i z tego powodu był przez władze komunistyczne prześladowany: inwigilowany, dyskredytowany, oskarżany o współpracę z gestapo podczas II wojny światowej. Był ojcem duchownym bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który u abp. Tokarczuka poszukiwał, wsparcia, porady i pomocy – opowiadał dr Krzysztofiński.
Sesję zorganizowali wspólnie oddział rzeszowski Instytutu Pamięci Narodowej, wojewoda podkarpacka, prezydent Stalowej Woli oraz Fundacja Uniwersytecka w Stalowej Woli.
Honorowymi patronatami objęli ją biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, abp Adam Szal, metropolita przemyski i ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński, rektor KUL.
Arcybiskup Ignacy Tokarczuk żył w latach 1918 – 2012. Urodził się 1 lutego 1918 roku w Łubiankach Wyższych koło Zbaraża. Papież Paweł VI mianował go 3 grudnia 1965 biskupem diecezjalnym diecezji przemyskiej. Papież Jan Paweł II podniósł go 2 czerwca 1991 do godności arcybiskupa, zaś 25 marca 1992 ustanowił metropolitą nowo powstałej metropolii przemyskiej.
W latach 1967-1993 był członkiem Rady Głównej Episkopatu Polski i wielu komisji, m.in. Komisji ds. Duszpasterstwa Ogólnego, Komisji ds. Budowy Kościołów, Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu PRL, przewodniczącym Komisji „Iustitia et Pax”.
Arcybiskup wspierał opozycję demokratyczną z Komitetu Obrony Robotników, Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, Komitetu Samoobrony Chłopskiej Ziemi Lubelskiej i NSZZ „Solidarność”. Był inwigilowany i szykanowany przez władze i Służbę Bezpieczeństw. Wyróżniał się bezkompromisową postawą wobec PRL i odważnymi wystąpieniami przeciwko zakłamaniu i ateizacji społeczeństwa. Zyskał miano „biskupa niezłomnego”.
3 maja 2006 r. został odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego. Od maja 2007 do lutego 2009 był członkiem kapituły tego orderu. Za swoją postawę duszpasterską otrzymał również m.in.: Nagrodę Stefana Wyszyńskiego, Krzyż Obrony Lwowa, Odznakę „Zasłużony za działalność kulturalną” nadaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W 2012 został laureatem nagrody „Świadek Historii”. Był honorowym obywatelem miasta Przemyśla, Rzeszowa, Jarosławia, Jasła i Stalowej Woli. Otrzymał również tytuły: Honorowego Członka NSZZ „Solidarność” oraz Honorowego Członka Związku Sybiraków. Był autorem wielu publikacji i artykułów. Zmarł 29 grudnia 2012 roku w Przemyślu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.