Stara Biała: świece od bractewnych na Matkę Bożą Gromniczną
01 lutego 2011 | 18:52 | eg Ⓒ Ⓟ
Ponad 120 woskowych świec wykonali bractewni, czyli członkowie Bractwa Różańcowego z parafii Stara Biała w diecezji płockiej, przed świętem Matki Bożej Gromnicznej. Unikatowa w skali kraju tradycja lania świec ma już 82 lata, obecnie kontynuuje ją dziewięciu mężczyzn.
Tradycja lania woskowych świec przed świętem Matki Bożej Gromnicznej sięga roku 1929, kiedy to w parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej powstało Bractwo Różańcowe, mające charakter stowarzyszenia niemodlitewnego. Mogą do niego należeć mężczyźni – bractewni, którzy prowadzą nienaganny tryb życia, kierują się w życiu zasadami moralności. Są oni odpowiedzialni za światło na ołtarzu.
„Naszym obowiązkiem jest dostarczanie świec w kościele w trakcie nabożeństw, sakramentów, pogrzebów i procesji. Świece te odlewany ręcznie, przed świętem Matki Bożej Gromnicznej. Podczas Mszy św. niedzielnych i świątecznych przekazujemy zapalone świece mężczyznom zebranym w kościele. Sam proces lania świec odbywa się w pomieszczeniu parafialnym, na specjalnym kole przymocowanym do sufitu” – opowiada starszy bractewny Józef Kłodawski.
Do koła przytwierdzone jest 59 haczyków, na których wiesza się bawełniane knoty. Knoty oblewane są przez dwóch mężczyzn stojących po przeciwnych stronach koła. Polewając każdy knot, obracają kołem. Aby uzyskać odpowiedni kształt świecy, trzeba każdy knot polać gorącym woskiem kilkadziesiąt razy. Do lania świec bractewni używają tzw. chrustu woskowego, ale i czystego, świeżego wosku.
Bractewni każdego roku wyrabiają ponad 120 świec. Są one charakterystyczne, długie do 80 cm, grube, ciemnozłote. W święto Ofiarowania Pańskiego kilka gotowych świec, trzymanych przez księdza i bractewnych, zostaje zapalonych i uroczyście poświęconych. Pozostałe świece są sprzedawane, a za uzyskane pieniądze bractewni kupują wosk potrzebny do odlewania świec.
Zwyczaj lania woskowych świec przed świętem Ofiarowania Pańskiego, czyli Matki Bożej Gromnicznej, ma w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Starej Białej w diecezji płockiej 82 lata. Dnia 27 października 1929 r. powstało w niej Bractwo Różańcowe, kanonicznie erygowane przez ówczesnego proboszcza ks. Jana Kroguleckiego. Informuje o tym tablica pamiątkowa, znajdująca się w kaplicy Matki Bożej Różańcowej. Obecnie funkcje bractewnych pełni dziewięciu mężczyzn. Niektórzy z nich są bractewnymi już ponad 40 lat. Angażują się także w wiele dzieł, podejmowanych w parafii. W październiku 2009 r. członkowie Bractwa Różańcowego obchodzili 80. rocznicę powstania swojego stowarzyszenia. Na pamiątkę rocznicy w ścianę kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej wmurowano okolicznościową tablicę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.