Stara Błotnica: 35 lat temu koronowano obraz Matki Bożej Pocieszenia
22 sierpnia 2012 | 13:58 | rm Ⓒ Ⓟ
35 lat temu koronowano obraz Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy. Uroczystości upamiętniające to wydarzenie, odbyły się 21 sierpnia wieczorem z udziałem biskupa Henryka Tomasika, który poświęcił kamień węgielny pod budowę paulińskiego klasztoru. Obiekt powstanie obok kościoła. W obchodach uczestniczył m.in. zastępca przeora Jasnej Góry, o. Sebastian Matecki.
Wiernych powitał kustosz sanktuarium o. Andrzej Kuster. Przypomniał, że koronacja obrazu maryjnego odbyła się rok po wydarzeniach Radomskiego Czerwca. – Prześladowania robotników i ścieżki zdrowia były wymownymi znakami w trudnych czasach. Dlatego też kard. Karol Wojtyła wołał do wszystkich uczestników uroczystości: Wejdź Maryjo w życie naszej Ojczyzny i naszych rodzin. Jakże te słowa są dzisiaj aktualne. Dlatego przychodzimy dzisiaj, aby powtarzać te słowa za bł. Janem Pawłem II – powiedział o. Kuster.
Homilię wygłosił biskup Henryk Tomasik. – Patrzymy na obraz. Pięknie wyglądają złote korony, ale wyobraźmy sobie inne korony, które składamy w darze Matce Bożej. Niech tymi koronami będą serca pełne wiary ludzi, którzy żyją Ewangelią i są ludźmi błogosławieństw. Błogosławiony Jan Paweł II podczas spotkań z młodzieżą nie wahał się stawiać dużych wymagań. W Toronto wołał do nich: Bądźcie ludźmi błogosławieństw. Tacy ludzie są potrzebni Polsce i Kościołowi. Tacy ludzie stworzą najpiękniejszą koronę, którą możemy ofiarować Matce Bożej. Stajemy przed Nią, aby uczyć się tego zawierzenia – mówił biskup radomski.
W trakcie uroczystości poświęcono kamień węgielny pod budowę klasztoru. Powierzchnia obiektu będzie wynosiła ok. tysiąca metrów kwadratowych. W budynku powstanie kaplica oraz pokoje dla zakonników. Obecne warunki lokalowe są trudne. Ziemię pod budowę klasztoru przekazała diecezja radomska. Zakonnicy mają już projekt techniczny. Prace mają ruszyć w październiku. Od 8 września rusza peregrynacja obrazu maryjnego w rodzinach parafii. Będzie to jeden z elementów przygotowania wiernych do rozpoczynającego się Roku Wiary.
Obraz Madonny z Błotnicy wykonano najprawdopodobniej w XVII wieku na deskach lipowych, a zaokrąglenia dodano z drewna sosnowego. Autor wizerunku jest nieznany. Parafia Błotnica należąca do diecezji radomskiej jest jedną z najstarszych parafii na tych terenach. Początki fundacji kościoła w Błotnicy przypadają na przełom XII i XIII w. Dzisiejsza świątynia została wybudowana w XVIII wieku. Wizerunek maryjny koronował w 1977 roku kard. Karol Wojtyła. W uroczystościach uczestniczyło wówczas prawie 200 tys. wiernych. Od 2000 roku sanktuarium opiekują się ojcowie paulini z Jasnej Góry.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.