Stara Błotnica: odbyło się Ogólnopolskie Święto Niepodległościowego Ruchu Ludowego
28 maja 2023 | 19:43 | rm | Stara Błotnica Ⓒ Ⓟ
Ogólnopolskie Święto Niepodległościowego Ruchu Ludowego odbyło się w niedzielę, 28 maja w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, Pani Ziemi Radomskiej w Starej Błotnicy. W spotkaniu uczestniczył m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Głównym punktem obchodów była Msza święta polowa przed kościołem sanktuaryjnym w Starej Błotnicy.
Homilię wygłosił o. Zdzisław Tokarczyk z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Warszawie. Mówił, że misją Kościoła jest nieustanne głoszenie Dobrej Nowiny. – My ludzie wierzący jesteśmy powołani do tego zadania na mocy sakramentu chrztu św. i bierzmowania. Wszyscy świeccy i duchowni. Mamy żyć Jezusem Chrystusem i Jego Ewangelią i bronić tego wszystkiego co otrzymaliśmy od Boga, jako dar, który mamy przyjąć, ale także ten dar przekazać następnym pokoleniom – mówił o. Tokarczyk.
W dalszej części homilii powiedział, że rolnik na przestrzeni dziejów naszej Ojczyzny to człowiek wytrwały i wierny chrześcijańskim i polskim wartościom. – Oddany ziemi, którą otrzymał, by w pocie czoła i ciężkiej pracy na roli zdobywać pożywienie dla narodu. Nie zawsze właściwie doceniony przez tych, których żywi. Dziś w tym miejscu, ale nie tylko dziś z wielkim szacunkiem chylimy głowy przed tymi, którzy ciężko pracuję w skwarze i chłodzie i dziękujemy Wam za Wasz trud dla nas wszystkich – powiedział o. Zdzisław Tokarczyk.
Po liturgii premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Wincenty Witos był wielkim Polakiem, ojcem polskiej niepodległości, jednym ze współtwórców ruchu ludowego. Mówił, że w chwili największej próby, w chwili komunistycznego, bolszewickiego ataku na Polskę, stanął na czele rządu. – Wezwał wszystkich rolników, chłopów, mieszkańców wsi do obrony polskiej wolności. Bez tamtego wezwania nie byłoby Polski. Jestem o tym absolutnie przekonany – mówił szef polskiego rządu.
– Trudno sobie dzisiaj wyobrazić naszą niepodległość bez ruchu ludowego, który jest właśnie podstawą polskiej świadomości patriotycznej – dodał premier Morawiecki.
Działaczom ruchu ludowego, którzy w czasach stanu wojennego przechowali myśl patriotyczną wyraził podziękowanie, bo zawdzięczamy im wolną Polskę. Mówił, że to oni stali na straży polskiej wiary, tradycji i kultury i na straży naszej niepodległości. – Wchodząc na scenę widziałem tutaj obraz Jana Pawła II – wielkiego naszego rodaka, który dbał o patriotyzm, o ruch ludowy, o niepodległość i o suwerenność. To jest nasza świętość – świętość ruchu ludowego. Wszystkich, którym leży na sercu dobro Polski – powiedział premier RP.
Z kolei minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus powiedział, że Ogólnopolskie Święto Niepodległościowego Ruchu Ludowego to święto nie jednej partii, ale synów polskiej wsi, którzy w sercach mają walkę o niepodległość. Dziś oddajemy im cześć – powiedział Robert Telus.
Historia powstania organizacji, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości po upadku komunizmu w Polsce zaczęła się po wydarzeniach w czerwcu 1976 roku w Radomiu i Ursusie, a zwłaszcza po uchwaleniu przez Sejm PRL niesprawiedliwej dla rolników ustawy emerytalnej z 27 X 1977. Powstały wówczas pierwsze grupy opozycyjne na wsi: Komitet Samoobrony Chłopskiej Ziemi Lubelskiej, Komitet Samoobrony Chłopskiej Ziemi Grójeckiej, Tymczasowy Komitet Niezależnego Związku Zawodowego Rolników, Komitet Samoobrony Chłopskiej Ziemi Rzeszowskiej.
Obraz Madonny z Błotnicy wykonano najprawdopodobniej w XVII wieku na deskach lipowych, a zaokrąglenia dodano z drewna sosnowego. Autor wizerunku jest nieznany.
Parafia Błotnica należąca do diecezji radomskiej jest jedną z najstarszych parafii na tych terenach. Początki fundacji kościoła w Błotnicy przypadają na przełom XII i XIII w. Dzisiejsza świątynia została wybudowana w XVIII wieku. Od 2000 roku sanktuarium opiekują się ojcowie paulini z Jasnej Góry.
Wizerunek maryjny w Starej Błotnicy koronował w 1977 roku kard. Karol Wojtyła, późniejszy papież św. Jan Paweł II. Była to ostatnia koronacja ówczesnego metropolity krakowskiego przed objęciem Stolicy Piotrowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.