Drukuj Powrót do artykułu

Stara Wieś: drewniany kościół wyróżniony w konkursie „Zabytek zadbany 2018”

04 maja 2018 | 18:09 | rk | Stara Wieś Ⓒ Ⓟ

Późnogotycki, drewniany kościół w Starej Wsi, którego 500. rocznica powstania, przypadnie za 4 lata, znalazł się w gronie 13 laureatów wyróżnionych w ogólnopolskim konkursie „Zabytek zadbany 2018”, organizowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków.

Spośród 300 zgłoszonych obiektów starowiejska świątynia zwyciężyła w kategorii „architektura i konstrukcje drewniane”. Uznanie jury zyskały przeprowadzone w ostatnich latach prace konserwatorskie i restauratorskie wewnątrz i z zewnątrz świątyni.

Radości z sukcesu nie ukrywa proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi, ks. Grzegorz Then. Duchowny wyjaśnił, że wyróżnienie przyznano za konkretne prace, mające na celu przywrócenie naturalnej kolorystyki, faktury elewacji i pokrycia dachowego, jak i zapewnienie bezpieczeństwa obiektu.

Proboszcz przypomniał, że w latach 2009-2017 oczyszczono, uzupełniono ubytki i zaimpregnowano gontowy dach i szalowanie ścian. Dokonano koniecznych uzupełnień gontem modrzewiowym, wyremontowano zbutwiałą część zrębu kościoła. Zdaniem ks. Thena, prace konserwatorskie i restauratorskie wewnątrz kościoła doprowadziły z kolei do lepszego ukazania zróżnicowanych warstw polichromii. Wprowadzono też instalacje systemu przeciwpożarowego i monitoringu, a w otoczeniu kościoła poddano pracom pielęgnacyjnym starodrzew i zlikwidowano napowietrzne kable instalacyjne.

Kościół w Starej Wsi został wzniesiony w 1522 r. od podstaw, jako trzecia z kolei świątynia parafialna w tym miejscu. Datację potwierdzają badania dendrochronologiczne. W XVIII w. obudowano kościół sobotami, w XIX – zmieniono kształt hełmu wieży. Wystrój malarski ścian wnętrza pochodzi z czterech kolejnych faz – z 2 ćw. XVI w., z lat 1787 i 1870 oraz z 1926 r.

Za cztery lata wierni świętować będą pięćsetną rocznica budowy swego kościoła, usytuowanego na szczycie stromego wzgórza.

Historia Starej Wsi sięga początków XIV wieku. Wioska, leżąca na terenie powiatu bielskiego, należy do gminy Wilamowice, w której urodził się św. arcybiskup Józef Bilczewski.

„Zabytek zadbany” to ogólnopolski konkurs, którego celem jest promocja opieki nad zabytkami, poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Uroczysta gala Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w tym roku odbyła się w Zamościu.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.