Stara Wieś: kard. Nycz zainstalował relikwie bł. Jana Pawła II w swej rodzinnej parafii
01 sierpnia 2012 | 16:13 | rk Ⓒ Ⓟ
Instalacji relikwii bł. Jana Pawła II dokonał 29 lipca w swej rodzinnej parafii w Starej Wsi koło Bielska-Białej metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz. Uroczystość odbyła się prawie 38 lat po tym jak tutejszą parafię pw. Podwyższenia Krzyża Świętego odwiedził ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła. Przewodniczył wówczas Mszy św. odpustowej, a jednym z koncelebransów podczas liturgii był młody neoprezbiter – ks. Kazimierz Nycz.
Pozłacany i posrebrzany relikwiarz w kształcie otwartej księgi z relikwiami krwi bł. papieża Polaka został umieszczony w specjalnie skonstruowanym ołtarzu w drewnianym kościele. Jak wyjaśnia proboszcz starowiejskiej parafii, ks. Grzegorz Then, kompozycja relikwiarza nawiązuje do Ewangeliarza, jaki umieszczono na trumnie Jana Pawła II podczas uroczystości pogrzebowej. Na lewej części otwartej księgi widnieje wyzłocony herb papieski z hasłem „Totus Tuus”. W prawej części umocowano kapsułę z relikwiami.
W homilii kard. Nycz podkreślił, że zainstalowane relikwie będą dla wiernych znakiem historycznej obecności bł. Jana Pawła II we wrześniu 1974 roku.
Pochodzący ze Starej Wsi kard. Kazimierz Nycz uczęszczał do szkoły podstawowej w Wilamowicach. Liceum skończył w Czechowicach-Dziedzicach. W Starej Wsi wciąż mieszka młodszy brat duchownego, Stanisław z rodziną.
Historia Starej Wsi sięga początków XIV wieku. Wioska, leżąca na terenie powiatu bielskiego, należy do gminy Wilamowice, w której urodził się św. arcybiskup Józef Bilczewski. Niektórzy mieszkańcy tych terenów wciąż mówią oryginalną gwarą wilamowską. Według naukowców powstała ona z języka flamandzkiego. 700 lat temu przodkowie dzisiejszych mieszkańców Wilamowic i Starej Wsi przywędrowali tu z Flandrii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.