Stare Powązki potrzebują wsparcia
10 listopada 2020 | 13:40 | kwi/dg | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Ze względu na pandemię tegoroczna Kwesta Powązkowska nie mogła się odbyć. Niestety brak odpowiednich środków może zagrozić projektom renowacji narodowej nekropolii. Komitet Powązkowski apeluje o wsparcie i wznawia Kwestę w Święto Niepodległości. „Tu chodzi o naszą wspólną pamięć. Niszczejące zabytki nie mogą czekać” – zaznaczają kwestujący. Zbiórka trwa do 15 listopada.
Od niemal 50 lat na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie odbywała się kwesta organizowana przez Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa. Z powodu zamknięcia cmentarzy, pierwszy raz w tym roku Kwesta odbywa się jedynie w formie internetowej zrzutki.
Działalność Komitetu pozwala ratować nie tylko zabytki, ale również pamięć o wielkich Polkach i Polakach. Na Powązkach możemy znaleźć groby wybitnych przedstawicieli różnych dziedzin życia społecznego, od uczestników powstań i działaczy niepodległościowych do artystów, lekarzy, przemysłowców, polityków, pisarzy, sportowców, duchownych czy rodzin związanych z Warszawą.
– Jesteśmy ogromnie wdzięczni dwu i pół tysiącom osób, które wpłaciły łącznie ponad 100 tysięcy złotych – mówi przewodniczący Komitetu, Marcin Święcicki. – Niestety zebrane środki ledwie starczą na zapłacenie za tegoroczne prace, ale są niewystarczające na rozpoczęcie nowych projektów – dodaje. W ostatnich latach Komitet zbierał na kwestach średnio 230 tys. złotych.
Członkowie Komitetu apelują o wsparcie przy okazji Święta Niepodległości. „Poruszające dla mnie podczas kwest było na przykład to, jak dziadkowie, rodzice przyprowadzali dzieci, wnuki, żeby je nauczyć pamięci. Żeby potem one mogły dalej przekazywać tę pamięć” – mówi Maja Komorowska, aktorka.
Kwestę Internetową wsparło wielu znanych aktorów i artystów. „Niszczejące zabytki nie mogą czekać. Nawrzucajcie nam” – napisał Artur Barciś, publikując na swojej stronie na Facebooku zdjęcie z synem. W tegorocznej Internetowej Kweście wzięli udział też m.in. Maciej Orłoś, Krzysztof Ibisz, Małgorzata Zajączkowska, Joanna Trzepiecińska, Karol Strasburger czy Jacek Kawalec.
– Każdy z nas może zostać Kwestarzem i w Święto Niepodległości wesprzeć troskę o wspólną pamięć oraz dziedzictwo Polek i Polaków pochowanych na Powązkach – mówi Marcin Święcicki. Członkowie Komitetu zachęcają do dzielenia się ze znajomymi linkiem, na którym prowadzona jest kwesta.
Aby udało się w pełni kontynuować zaplanowane prace związane z renowacją pomników, Komitet potrzebuje zebrać ok. 280 tysięcy złotych.
Kwestę Powązkowską zainicjował w 1975 roku założyciel i późniejszy patron Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami, śp. Jerzy Waldorff – pisarz, publicysta i działacz społeczny. Od początku w sprawę zaangażowała się elita warszawskich artystów, aktorów, twórców, naukowców i dziennikarzy. Swoje miejsce w nekropolii pośród miliona zmarłych mają takie postacie jak Bolesław Prus, Władysław Reymont, Agnieszka Osiecka, Zbigniew Herbert czy Maria Rodziewiczówna.
O innych postaciach i wspaniałych pomnikach przeczytasz na stronie Komitetu na Facebooku.
Tylko w 2020 roku ze środków pochodzących z kwesty oraz ze środków publicznych Ministerstwa Kultury i miasta Warszawy udało się odnowić 20 wspaniałych kaplic i jedynych w swoim rodzaju pomników nagrobnych.
Łącznie w ciągu 46 lat działalności Komitet odrestaurował ponad 1500 obiektów, w tym Aleję Zasłużonych i Aleję Katakumbowa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.