Stargard: patriotyczny projekt na stulecie niepodległości
27 kwietnia 2018 | 10:01 | pk | Szczecin Ⓒ Ⓟ
Chrystusowiec ze stargardzkiej parafii twórcą projektu na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. „10 na 100 na 100” to nowy projekt chrystusowca ze stargardzkiej parafii.
Ks. Mariusz Sokołowski nagrywa rozmowy z 10 Polakami, którzy w ponad 100 minut opowiadają o swoim życiu poza ojczyzną i patriotyzmie na 100-lecie niepodległości. Mówią też dlaczego wyjechali i czym dla nich jest Polska. Tytuł projektu to „10 na 100 na 100”.
Wśród rozmówców byli m.in. przewodnik po Ziemi Świętej, graficzka w Holandii i pracownica orkiestry przy Radio France, a także dyrektorki polskich szkół w amerykańskim Houston i koło Belfastu w Irlandii Północnej.
– Kiedy są dyskusje o Polsce, oni bronią Polski, ponieważ czy Francuzi, czy Amerykanie mają obraz Polski zaczerpnięty z lokalnej telewizji. Jak się dowiedziałem, ten obraz Polski nie zawsze jest przekazywany prawidłowo, pozytywnie. Polska jest mało znana i moi rozmówcy mają szczególną okazję, żeby Polskę obronić, ale też o Polsce opowiedzieć, jakim jesteśmy ciekawym krajem, wcale niemałym i z wielką, bogatą historią, ale i kulturą – powiedział ks. Sokołowski.
Jedną z szeroko rozpoznawalnych postaci, przepytanych przez ks. Mariusza, jest też wicemistrz olimpijski z Barcelony i były kapitan reprezentacji Polski w piłce nożnej Tomasz Wałdoch, dziś mieszkający w Niemczech. Jak sam przyznaje, wiara i Bóg są dla jego rodziny najważniejsze i starają się uczęszczać na Mszę świętą nie tylko w niedzielę. – Staramy się z małżonką pielęgnować nie tylko naszą polskość, ale i wiarę. Dzieci wysyłamy na religię, żeby ukierunkować je tak samo – podkreśla Wałdoch, który wieczorem rodzinnie odmawia różaniec.
Płyta na pewno ukaże się jeszcze przed Świętem Niepodległości.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.