Starogard Gd.: abp Mokrzycki przekazał relikwie bł. Jana Pawła II
19 października 2011 | 19:24 | ks. is Ⓒ Ⓟ
Podczas uroczystej liturgii, 19 października, abp Mieczysław Mokrzycki przekazał parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starogardzie Gdańskim relikwie bł. Jana Pawła II. Przy tej okazji powiedział, że papież „nie dzielił swojego życia na zajęcia i modlitwę, on się wszystkim modlił”, a równocześnie był człowiekiem, który dbał o „sprawy związane z obroną życia ludzkiego, prawem człowieka do pracy, do wolności i godności”.
Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył metropolita lwowski. We wstępnej części homilii hierarcha wyliczył cechy, które wypracował w sobie bł. Jan Paweł II „miłość, otwartość i życzliwość dla innych oraz nieustanne dążenie do poszukiwania prawdy i życia według niej”. Zauważył, że mając szczęście przepracowania u boku Jana Pawła II dziewięciu lat, dostrzegł, iż polski papież „promieniował na innych”, a „stając przy nim odczuwało się pokój, poczucie bezpieczeństwa i życzliwości”.
Na pytanie skąd czerpał tyle sił i skąd jego charyzmat, kaznodzieja odpowiedział, że fundamentem była wiara i fakt, że „jego myśli ciągle zwracały się ku Panu Bogu, to była jakby nieustanna modlitwa”. Zapadły mu „głęboko w serce słowa św. Anzelma: «karmię was tym, czym sam żyję»”, mówił.
W zasadniczej część homilii abp Mokrzycki dał świadectwo o modlitwie papieża. Pierwszą formą pobożności bł. Jana Pawła II była modlitwa do Ducha Świętego, która była obecna już w jego latach młodzieńczych, przy wypełnianiu zwykłych obowiązków szkolnych. Jego modlitwę charakteryzowała „ewangeliczna prostota”. Przypomniał, że Ojciec Święty systematycznie modlił się w intencjach, które napływały do niego z całego świata.
Wśród zasadniczych rysów modlitwy papieskiej dawny sekretarz osobisty wymienił także kult Eucharystii. „Jako kapłan nigdy nie opuścił sprawowania Najświętszej Ofiary”, powiedział. Ważną praktyką duchową dla bł. Jana Pawła II była tzw. Godzina Święta w każdy czwartek, także podczas podróży zagranicznych. W kontekście licznie odmawianych litanii, pieśni, w tym polskich, abp Mokrzycki podkreślił silną pobożność ludową papieża. Do niej należało bardzo częste odprawianie Drogi Krzyżowej, śpiewanie Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Modlił się nawet wtedy, gdy pozdrawiał wiernych i przejeżdżał pomiędzy sektorami wypełnionymi ludźmi. „Nie dzielił swojego życia na zajęcia i modlitwę, on się wszystkim modlił, po prostu Jego życie było modlitwą”, dodał hierarcha. Praktykował nabożeństwa majowe i czerwcowe, które odprawiał zawsze ze swoimi domownikami, a „szczególnie bliskie było mu pielgrzymowanie do sanktuariów maryjnych”, powiedział metropolita lwowski.
Pogrążony w modlitwie był skupiony też na konkretnych problemach. Wśród najważniejszych trosk błogosławionego należały sprawy związane z obroną życia ludzkiego, prawem człowieka do pracy, do wolności i godności. Kończąc homilię, abp Mokrzycki stwierdził, że „w naszym wspomnieniu o Ojcu Świętym kryje się prośba, abyśmy my sami mogli stawać się lepsi, być lepszymi, by dzięki Bożemu błogosławieństwu stawali się też nasi bliscy, rodacy, Ojczyzna i cały świat. „Bliskość błogosławionego Jana Pawła niech nas zachęca do świętego życia”.
Obecny na uroczystości biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga dziękował za posługę abpa Mokrzyckiego jako „świadka obecności wśród nas życia Jana Pawła II” i za dar relikwii, czyli „cząstki żywego człowieka”. Relikwie nazwał hierarcha „przedłużeniem obecności danej osoby, jego życia”. Nawiązując zaś do modlitwy Jana Pawła II, bp Szlaga powiedział, że ten promieniował z postaci papieża, a wszyscy, którzy go spotykali, odchodzili wzbogaceni urokiem tej osoby.
Parafia NSPJ w Starogardzie Gd. istnieje od 30 lat i szerzy w diecezji pelplińskiej kult Serca Jezusowego, również poprzez Centrum „Cor cordium”, gdzie przy współpracy z Caritas Diecezji Pelplińskiej, prowadzone są Warsztaty Terapii Zajęciowej dla niepełnosprawnych. Tam również mieści się siedziba Diecezjalnego Dzieła Biblijnego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.