Starosielskie Bractwo Śpiewacze zaprasza mężczyzn na darmowe warsztaty
18 lipca 2023 | 19:59 | dg | Białystok Ⓒ Ⓟ
„Tradycyjne pieśni mają głębokie znaczenie historyczne i społeczne, pozwalając nam lepiej zrozumieć naszą przeszłość i tożsamość narodową. Śpiew tradycyjny jest także formą wyrażania się i celebracji naszej kultury i religii” – mówi KAI Mariusz Perkowski ze Starosielskiego Bractwa Śpiewaczego, zapraszając mężczyzn na darmowe warsztaty. Przez cztery weekendy w XV-wiecznym zamku w Pułtusku zapoznać się będzie można z dawnymi pieśniami nabożnymi, rycerskimi, żołnierskimi i pogrzebowymi.
Mariusz Perkowski, pomysłodawca i prowadzący Warsztaty z Bractwem Śpiewaczym, podkreśla w rozmowie z KAI, że muzyka i teksty pieśni patriotycznych i tradycyjnych wyrażają naszą miłość do ojczyzny, wzmacniając naszą tożsamość narodową. Dodaje, że te pieśni pełnią rolę w przekazywaniu wartości istotnych dla Polaków, wzbogacając naszą świadomość historyczną i narodową. Wspólne śpiewanie tworzy więź i poczucie wspólnoty, wzmacniając więzi społeczne i solidarność z innymi obywatelami. Podkreśla również, że pieśni patriotyczne mogą budzić dumę z przynależności do kraju, inspirując do zaangażowania się w działania na jego rzecz.
Kard. Ryś: chodzi mi o Kościół, który istnieje dla ewangelizacji i jest znakiem i instrumentem budowania jedności
– Śpiewanie pieśni patriotycznych przekazuje tradycję i tożsamość narodową kolejnym pokoleniom, budując kontinuum historyczne, które łączy nas z przeszłością i przyszłością kraju. Jednocześnie podkreśla, że wspólne działanie w męskim bractwie, czyli chórze, tworzy silne więzi między uczestnikami, budując poczucie solidarności i trwałe przyjaźnie – mówi Perkowski. „Kultywowanie śpiewu tradycyjnego jest ważne, ponieważ pozwala nam zachować nasze dziedzictwo kulturowe i artystyczne, przekazując je kolejnym pokoleniom. Ponadto, tradycyjne pieśni mają głębokie znaczenie historyczne i społeczne, pozwalając nam lepiej zrozumieć naszą przeszłość i tożsamość narodową. Śpiew tradycyjny jest także formą wyrażania się i celebracji naszej kultury i religii” – dodaje.
Warsztaty skierowane są do mężczyzn. Projekt będzie miał charakter międzypokoleniowy, umożliwiając udział ojców z dorosłymi synami, a także seniorów, którzy zainteresowani są wychowaniem patriotycznym młodego pokolenia.
Spotkania odbędą się w Hotelu Zamek w Pułtusku – klimatycznym XV-wiecznym zamku, położonym na wzgórzu nad brzegiem Narwi.
Pierwsze warsztaty z dr. Bartoszem Izbickim, w terminie 21-13 lipca 2023r., to nowatorski program wykorzystujący nie mające dotychczas swych melodii Pieśni Nabożne Fr. Karpińskiego – Na pamiątkę 3 maja. Melodie zostały zaczerpnięte z zachowanych żywych tradycji śpiewu ludowego.
Pieśni żołnierskie z udziałem m. in. Marcina Lićwinki poznać będzie można od 11 do 13 sierpnia br.
Prof. Jacek Kowalski uczył będzie pieśni rycerskich w terminie 15-17 września.
Warte uwagi są także zaplanowane na jesień warsztaty poświęcone pieśniom Pustych Nocy – dawnym pieśniom towarzyszącym nocnemu czuwaniu przed pogrzebem. Warsztaty odbędą się z udziałem Moniki Horodek.
Zapisy i więcej informacji na stronie: https://starosielskiebractwo.pl/warsztaty/
STAROSIELSKIE BRACTWO ŚPIEWACZE im. Św. STANISŁAWA – Zespół działa w Białymstoku od 2013 r. Za przedmiot swoich zainteresowań i działań przyjął rekonstruowanie i wykonawstwo pieśni tradycyjnej, wywodzącej się z polskich tradycji obrzędowych (ludowych), zwyczajowych i patriotycznych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.