Startuje Song of Songs Festival
27 czerwca 2003 | 15:15 | per, jm //mr Ⓒ Ⓟ
Najciekawsi artyści tworzący współczesną muzykę chrześcijańską wezmą udział w rozpoczynającym się w Toruniu VI Festiwalu Song of Songs. W ciągu dwóch wystąpią m.in. Arka Noego, Armia, Eleni, Etna czy Magda Anioł oraz goście z zagranicy.
Jest to największa w Europie Środkowo-Wschodniej prezentacja artystów wykonujących współczesną muzykę chrześcijańską, adresowaną do młodych ludzi.
Festiwal ma charakter *ekumeniczny*. Gościem honorowym imprezy będzie Jolanta Kwaśniewska.
Wszystkie koncerty odbędą się w fosie przy Bulwarze Filadelfijskim. Na scenie festiwalowej będzie można zobaczyć m.in. *Arkę Noego* z nowym programem, znaną piosenkarkę *Eleni*, rockową *Armię*, porywający chór młodzieżowy *Trzecia Godzina Dnia*, folkowo-popową *Magdę Anioł* czy znakomity reggae’owy zespół *Etna*. Zagranicę będą reprezentować: *Greg Walton* z Nashville w USA – zdobywca wielu nagród muzycznych; *Pollyanna* z USA – siostra Howiego D., członka popularnego Backstreet Boys; rockowy *Capewalk* z Niemiec oraz *White Spirit* z Francji. Początek koncertów w piątek i sobotę – godz. 16. Wstęp wolny. Sobotni koncert zarejestruje Program 2 TVP.
Impreza od początku ma charakter *ekumeniczny*, dlatego do Torunia zaproszeni zostali hierarchowie Kościołów chrześcijańskich – członkowie Prezydium Polskiej Rady Ekumenicznej. Patronat nad festiwalem objął Prymas Polski kard. Józef Glemp, a gościem honorowym imprezy będzie Jolanta Kwaśniewska.
Patrząc na sześć edycji festiwalu Song of Songs można zauważyć, jak bardzo *zmienił się w Polsce odbiór muzyki chrześcijańskiej* – mówił Wojciech Zaguła, dyrektor imprezy – Gdy na początku mówiliśmy, że chcemy zrobić festiwal muzyki chrześcijańskiej, to spotykaliśmy się z pytaniami, czy będzie to przegląd schol oazowych, piosenek pielgrzymkowych czy może jakieś sacro-polo – wspomina dyrektor.
Teraz każdy przeciętny Polak wie, co to jest Arka Noego czy 2TM2,3 – mówi Zaguła. Zwraca też uwagę, iż zmieniła się także publiczność. Na pierwszy SoS przyjechało niewiele – ok. 2 tys. osób, z czego większość stanowili członkowie ruchów religijnych. Na kolejne zjeżdżały już cale rodziny, przychodzili przypadkowi ludzie. Ilość słuchaczy dochodziła niekiedy nawet do 20 tys.
Festiwal chwalony jest przez muzyków za *doskonale przygotowanie techniczne*. – Od początku założyliśmy, że albo robimy zawodowy festiwal z fantastycznym nagłośnieniem, albo nie robimy go wcale – wyjaśnia Zaguła. – Staramy się, by nasz festiwal był przeglądem całej sceny chrześcijańskiej: od poezji śpiewanej, przez dobra muzykę pop, aż po heavy-metal.
Co roku podczas festiwalu wręczane są nagrody *TUBA DEI*, nazywane też „chrześcijańskim Fryderykami”. Przyznawane są w ośmiu kategoriach przez kapitułę wyłonioną z wydawców, mediów i środowisk muzycznych tworzących polską scenę chrześcijańską.
Organizatorzy „wyciągnęli” muzykę chrześcijańską z zakamarków parafialnych salek i pokazali światu. Zadbali o odpowiedni medialny rozgłos. Specjalne płyty promocyjne dołączane są do magazynu muzycznego „RUaH”. Imprezę na żywo można zobaczyć w internecie czy posłuchać w niektórych rozgłośniach radiowych. Udało się także namówić Telewizję Polską, która od czterech lat retransmituje SoS w porze największej oglądalności. Takiego rozgłosu nie ma żaden festiwal chrześcijański w Polsce.
*Serwis e.kai.pl jest patronem medialnym imprezy.*
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.