Drukuj Powrót do artykułu

Stary Sącz: stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia przy Papieskim Ołtarzu

08.07.2017 , eb, Stary Sącz, 08-07-2017 Ⓒ ℗

Studenci z całej Polski, stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zgromadzili się dziś przy Papieskim Ołtarzu w Starym Sączu. To miejsce kanonizacji św. Kingi, której dokonał św. Jan Paweł II.

– Fundacja jest żywym pomnikiem Papieża więc nie mogło nas tutaj zabraknąć – mówi prezes ks. Dariusz Kowalczyk. – Podążając szlakami Jana Pawła II jesteśmy w Starym Sączu, w miejscu związanym ze św. Kingą. Łączyła ona głębokie życie duchowe z intensywnym życiem publicznym. To jest istotna sprawa. Osoby wykształcone powinny mieć głębokie życie duchowe i także angażować się społecznie. Tego chcemy się tutaj nauczyć – dodaje.

Studentka Aleksandra Halicka pamięta św. Jana Pawła II. – Papież jest dla mnie wzorem. Młodzi szukają ideałów, ale w dzisiejszym świecie trudno znaleźć kogoś, kto może być wzorem. Słowa św. Jana Pawła II są bardzo motywujące. Kiedy jest źle, są trudne egzaminy to przywołuję niektóre papieskie wypowiedzi i one dodają mi otuchy i siły – podkreśla.

W obozie uczestniczy ok. siedmiuset studentów. Są także obecni klerycy i kapłani – byli stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. W tym gronie jest ks. Ireneusz Juśkiewicz z diecezji siedleckiej.

– Wakacyjne obozy miały wpływ na moje powołanie. Spotykałem wspaniałych księży, którzy mieli dla nas czas, rozmawiali, spowiadali. Piękna jest obozowa liturgia. To zachwyca i człowiek zaczyna otwierać się na Boga – dodaje.

Przy Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu odprawiono Mszę św. prymicyjną ks. Daniela Kowalskiego z Ełku i ks. Teodora Sawielewicza z Wrocławia. Neoprezbiterzy udzielili uczestnikom Eucharystii uroczystego błogosławieństwa.

Podczas Mszy śpiewał zespół „Tylko Ty” złożony ze stypendystów. Po posiłku przygotowanym przez Dom Pielgrzyma Opoka stypendyści zwiedzili miasto.

Jutro studenci odwiedzą wszystkie tarnowskie parafie, modląc się podczas Mszy świętych za swych darczyńców i dziękując za okazane wsparcie. Opowiedzą także o działaniach Fundacji, o programie stypendialnym oraz o swych pasjach i aspiracjach edukacyjnych realizowanych dzięki pomocy tej instytucji. Zwieńczeniem dnia będzie o godzinie 17.00 koncert fundacyjnego zespołu „Tylko Ty” na tarnowskim rynku jako wyraz wdzięczności dla diecezji tarnowskiej, miasta i województwa za gościnne przyjęcie i okazaną pomoc.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia działa od 17 lat. Aktualnie pod opieką ma prawie 2000 stypendystów, którzy otrzymują nie tylko pomoc finansową, ale także uczestniczą w obozach wakacyjnych i spotkaniach formacyjnych w ciągu roku. Diecezja tarnowska ma ponad 50 stypendystów. Pieniądze na stypendia pochodzą z przykościelnej i publicznej zbiórki pieniędzy z okazji Dnia Papieskiego, z ofiar darczyńców i 1% podatku dochodowego.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.